Podatek od psa pójdzie do góry. Zła wiadomość dla posiadaczy czworonogów
Podatek od psa w 2023 roku pójdzie do góry, co jest złą wiadomością dla wielu posiadaczy czworonogów. Wcześniej opłata wynosiła 135 zł, jednak w przyszłym roku będziemy musieli zapłacić jeszcze więcej.
Podatek od psa – obowiązek w wielu gminach
Polacy uwielbiają psy! Te czworonożne stworzenia są obecne w wielu domach. Spora część społeczeństwa nie zdaje sobie jednak sprawy, że w wielu gminach funkcjonuje obowiązek opłacenia podatku za posiadanie psa. O tym, czy opłata obowiązuje na danym terenie, decyduje właśnie gmina. Określa również zasady pobierania opłaty, terminy płatności oraz wysokość stawki.
Przedstawiciele samorządu zwracają jednak uwagę na to, że bardzo trudno jest sprawdzić, czy dany posiadacz psa rzeczywiście opłaca obowiązkowy podatek.
Zwolnienie od podatku od psa
Tam, gdzie podatek od psa obowiązuje, trzeba płacić go każdego roku. Istnieją jednak przypadki, w których ktoś może być zwolniony z obowiązku opłaty. Na przykład, na ulgę mogą liczyć osoby, które adoptowały zwierzę ze schroniska lub zdecydowały się na zabieg kastracji, co ogranicza bezdomność wśród czworonogów.
Ustawa z stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych podaje, że podatek od psa nie jest pobierany od:
- członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – pod warunkiem wzajemności;
- osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – z tytułu posiadania jednego psa;
- osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – z tytułu posiadania psa asystującego;
- osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe – z tytułu posiadania jednego psa;
- podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych – z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.
Podatek od psa w 2023 r.
Niestety, nie mamy dobrych wiadomości dla posiadaczy czworonogów. Wprowadzone zostaną zmiany, w wyniku których w 2023 r. podatek od psa wyniesie 150,91 zł (wcześniej wynosił 135 zł).
Jeśli mieszkasz m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Kaliszu, Pile, Ostrowie Wielkopolskim czy też Gnieźnie, to możesz być spokojny. Między innymi w tych miastach całkowicie zrezygnowano z obowiązku opłacania podatku od psa.
Zobacz także: Będą kary pieniężne dla osób, które wykorzystują psy do żebrania na ulicy