×

PIES WARCZY – co tak naprawdę to oznacza? Jak oduczyć psa warczenia?

Wielu właścicieli zastanawia się, co to znaczy, gdy pies warczy. Pamiętaj, że czworonóg nigdy nie robi tego bez przyczyny, a przez takie zachowanie chce przekazać ci kilka istotnych faktów. Jak oduczyć psa warczenia? Przewiń poniżej aby znaleźć wszystkie informacje na ten temat.

Reklama
Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Co znaczy gdy pies warczy?

Warczenie to typowe ostrzeżenie – gdy czworonóg warczy, wyraźnie wysyła sygnał, że nie podoba mu się dana sytuacja, jest zdenerwowany lub zestresowany. Warczenie, a także pokazywanie zębów to ostateczne ostrzeżenie przed kłapnięciem.

Pies warczy

Mój pies na mnie warczy

Co to znaczy, gdy pies na ciebie warczy? Świadczy to o tym, że nie podoba mu się dana sytuacja. Pies warczy najczęściej podczas zabiegów pielęgnacyjnych, gdy ktoś podchodzi do jego miski lub legowiska czy też próbuje zabrać mu jego zabawki.

Reklama

Poprzez warczenie pies wcale nie chce cię zdominować. W ten sposób jedynie próbuje uniknąć konfliktu. Przykładowo: czworonóg leży w swoim posłaniu, a ktoś podchodzi do niego i go zaczepia. Pies zaczyna warczeć, ponieważ prosi tę osobę, aby dała mu odpocząć.

Warczenie psa

Mój pies warczy przy misce

W czasie jedzenia podchodzisz do miski swojego czworonoga, a on zaczyna na ciebie warczeć? W ten sposób pupil prosi cię, abyś odszedł i pozwolił mu zjeść w spokoju.

Reklama

Co zrobić w takiej sytuacji? Pod żadnym pozorem nie wyzywaj psa ani nie zabieraj mu miski. Być może i pupil przestanie wtedy na ciebie warczeć, ale on zda sobie również sprawę, że musi dogadać się z tobą w inny sposób. Czworonóg może zacząć używać wtedy innych sygnałów ostrzegawczych takich jak np. pokazywanie zębów, a nawet ugryzienie.

Uszanuj swojego psa i pozwól mu zjeść w spokoju. Gdy warczy na ciebie przy misce, po prostu odejdź i daj mu dokończyć posiłek. Zacznij z nim również pracować i pokaż mu, że wcale nie chcesz zabierać mu jedzenia – wtedy na pewno przestanie na ciebie warczeć.

Źródło: drsophiayin.com

Źródło: drsophiayin.com

Pies warczy i macha ogonem – co to znaczy?

Machanie ogonem może oznaczać zarówno radość jak i stres.

Reklama

Jeżeli pies macha ogonem ze stresu i jednocześnie warczy to oznacza, że bardzo się czegoś boi. Musisz wtedy jak najszybciej wyciągnąć swojego pupila ze stresującej dla niego sytuacji.

Rzadko zdarza się aby pies machał ogonem z radości i równocześnie warczał, ponieważ w ten sposób w tym samym czasie wyrażałby groźbę oraz zadowolenie. Takie zachowanie można jednak zaobserwować u psów z problemami socjalizacyjnymi lub przewlekłymi zaburzeniami hierarchicznymi.

Pies warczy w nocy

Gdy twój pies warczy w nocy, prawdopodobnie coś wzbudza jego niepokój. Mogą to być odgłosy z zewnątrz czy też inne zwierzęta. Warto to sprawdzić – być może w ten sposób pupil próbuje cię ostrzec.

Pies warczy

Mój pies warczy na dziecko

Dzieci często nie rozumieją, że czworonóg potrzebuje spokoju oraz własnej przestrzeni. Nie potrafią również czytać sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez psa. Przykładowo malec ciągnie psa za uszy, a pupil zaczyna warczeć. Jeśli dziecko nie przestanie tego robić, może zostać ugryzione.

Właśnie dlatego tak ważne jest abyś nauczył swoją pociechę szanowania przestrzeni czworonoga – on również ma prawo do spokojnego wypoczynku. Nie pozwalaj, aby dziecko zakłócało prywatności psiaka, a dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych sytuacji. Takie rozwiązanie jest bezpieczne zarówno dla malca jak i psiaka.

warczenie psa

Jak oduczyć psa warczenia na domowników?

Karcenie za warczenie jedynie pogorszyłoby sprawę. Pamiętaj jednak, że takiego zachowania nie wolno ignorować. Jeśli pies zacznie na ciebie warczeć, w pierwszej kolejności natychmiast się wycofaj. Następnie należy zacząć pracować z pupilem – musisz stopniowo oswajać psa z denerwującymi bodźcami lub zastąpić niepożądaną reakcję inną.

1. Gdy czworonóg warczy, bo chcesz zabrać mu zabawkę, nie odbieraj mu jej na siłę. Zamiast tego przekonaj go do wymienienia zabawki na przysmak.

2. Gdy psiak warczy, bo podchodzisz do niego w czasie jedzenia, spróbuj przez kilka dni karmić go z ręki. Musisz pokazać również czworonogowi, że wcale nie zamierzasz zabierać mu jedzenia. Jeśli się o tym przekona, z pewnością przestanie na ciebie warczeć.

3. Gdy pupil warczy, bo podchodzisz do jego legowiska, od czasu do czasu zacznij siadać na jego posłaniu, głaszcz go oraz dawaj ulubione smakołyki. Dzięki temu psiak nauczy się, że wcale nie zamierzasz przeszkadzać mu w odpoczynku.

Zobacz także: Szczekanie psa – co to znaczy? 5 powodów, dla których pies to robi

 

 

 

 

Reklama

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować