Pies nie bez powodu liże Twoje stopy. W ten sposób próbuje ci wiele powiedzieć
Psy mają różne sposoby okazywania miłości do właścicieli. Wielu opiekunów zastanawia się, dlaczego pies liże stopy? Powodów jest wiele, dowiedz się, jakie one są!
Dlaczego pies liże Ci stopy?
Psy w różny sposób okazują swoją miłość właścicielowi. Mogą nie opuszczać opiekuna na krok, lubić leżeć na jego rzeczach, podstawiać głowę do głaskania, a mogą też lizać stopy. Jednak ten gest nie jest jedynie oznaką wzajemnej więzi. Powodów, dla których pies liże stopy, jest o wiele więcej i zależne są one od sytuacji. Co ciekawe, jedne psy są bardziej zainteresowane ludzkimi stopami, a inne mniej. Niemniej jednak, jeśli należą one do opiekuna, psiaki zwracają na nie szczególną uwagę. Lizanie stóp jest dla psiaków sposobem na uspokojenie. Dlaczego? Ponieważ, kiedy to robi uwalniają się w jego organizmie endorfiny. Z jakich jeszcze innych powodów pies liże nasze stopy? Oto kilka możliwych przyczyn!
Pierwszym powodem może być forma okazania uległości i przywiązania. Takie zachowanie to pozostałość po dzikich przodkach, gdy przeważnie młodsi, a przez to słabsi członkowie stada lizali tych większych i starszych przedstawicieli. Lizanie stóp opiekuna może być więc jednym z wielu naturalnych, głęboko zakorzenionych psich zachowań.
Kolejnym powodem jest zbieranie informacji. Ciekawostką jest to, że psy posiadają narząd Jacobsona. Jest on umiejscowiony w nosie po obu stronach przegrody i ma ujście w jamie ustnej. Służy on przede wszystkim do zbierania cennych informacji zapachowych, a ludzkie stopy dostarczają psu ich całkiem sporo. Właśnie dlatego, psy liżą stopy właściciela, są one dla nich niezłym wabikiem. Gruczoły potowe uwalniają wilgoć zawierającą sól, wodę i produkty przemiany materii. Z kolei gruczoły łojowe wydzielają sebum i znajdują się w pobliżu mieszków włosowych. Pot może mieszać się z tymi wydzielinami, dostarczając psu jeszcze bardziej złożoną wiadomość dotyczącą człowieka, którego właśnie polizał.
Pies może też lizać stopy, kiedy prosi o uwagę. Jeśli wcześniej próbował to zrobić w inny sposób, który nie poskutkował, będzie próbował innych metod. Lizanie stóp jest dla nich świetnym rozwiązaniem. Psiak wie, że gdy tylko właściciel poczuje mokry psi język na swoich stopach, od razu zareaguje. Dodatkowo pies na pewno z tego nie zrezygnuje, jeśli jego lizanie spowoduje u właściciela pozytywną reakcję, np. śmiech czy łaskotanie.
Kiedy lizanie stóp przez psa jest niepokojące?
Wiele zależy od tego, jak często pies to robi. Jeśli jest to jego obsesyjnym nawykiem, oznacza to, że tak nauczył sobie radzić z emocjami i stresującymi sytuacjami. Wtedy interwencja lekarza weterynarii lub behawiorysty może okazać się niezbędna. Jeśli właściciel nie przepada za tym, aby pies lizał jego stopy, najlepiej, by nie reagował na takie zachowanie. Inny sposób to nagradzanie psa, jeśli przybliża się do nóg opiekuna, ale ich nie liże. To również będzie dla niego ważny sygnał. Jeśli jednak właścicielowi to nie przeszkadza, może po prostu pogłaskać swojego pupila, z pewnością go to ucieszy.