×

Właściciele psów proszeni o ostrożność podczas spacerów! Te trawy są niezwykle niebezpieczne!

W czasie spaceru z psem musisz uważać na ciche niebezpieczeństwo, które czyha na twojego pupila. Mowa o niepozornych kłosach i źdźbłach traw, które mogą wbić się w skórę zwierzaka lub przedostać do układu oddechowego, co stanowi realne zagrożenie dla zdrowia. Bądź ostrożny!

Reklama

Niezwykle niebezpieczna trawa

Nie ma nic przyjemniejszego niż spuszczenie psa ze smyczy, by pozwolić mu nacieszyć się wolnością. Nasze czworonogi uwielbiają swobodnie biegać i odkrywać nowe zapachy, co również cieszy serca opiekunów. Rzadko zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że trawa ukrywa cichego zabójcę, który jest dość powszechny.

Niektóre typy traw mogą okazać się szkodliwe dla psa, a inne nawet śmiertelne. Trawa polna jest znacznie bardziej niebezpieczna, niż moglibyśmy przypuszczać.

Reklama

Zwierzaki ogarnięte radością na widok otwartej przestrzeni na nic nie zwracają uwagi. Właścicielom z kolei trawa nie kojarzy się z niczym niebezpiecznym. Prawda jednak jest nieco inna.

Polna trawa może powodować liczne rany na ciele zwierzaka. Niektóre zranienia mogą być bardzo bolesne i niebezpieczne

Ludziom trawa nieszczególnie zagraża. Zazwyczaj sięga nam do kolana, a często i tak nosimy długie spodnie. W przypadku psów jest jednak inaczej. Kłujące źdźbła mogą przebić skórę, zranić oczy, łapki, nos. Nawet psi żołądek jest w niebezpieczeństwie. Jeżeli źdźbło przedostanie się do organizmu psa, może podrażnić układ oddechowy oraz pokarmowy.

Reklama

Wystające źdźbła znajdują się niemalże wszędzie i bardzo trudno ich uniknąć

Przed spacerem warto więc sprawdzać każdy obszar, a w szczególności starannie przejrzeć zwierzaka, czy aby na pewno nic nie utkwiło w jego ciele, uszach, pyszczku lub łapach. Najbardziej na ten problem narażone są psy bardzo aktywne, tropiące oraz myśliwskie.

Uważaj na te objawy

Jeżeli kłos wbije się w ciało psa lub przedostanie do organizmu, to z pewnością zauważysz niepokojące objawy u pupila.

Czworonogowi będzie dokuczać wtedy ból, dyskomfort, a jego układ oddechowy nie będzie pracować prawidłowo. Jeśli uszkodzone zostaną tkanki, to może dojść do zakażeń bakteryjnych. Pies z wbitym kłosem będzie nerwowo potrząsać głową, trzepać uszami, kichać, kaszleć, wylizywać łapy oraz charczeć. Jeśli źdźbło utkwi między łapą, to po czasie zauważysz obrzęk. Opuchlizna może też pojawić się za uchem, w pachwinach czy też w okolicach brzucha.

Reklama

W miejscu wkłucia się kłosa, może pojawić się sącząca rana. Pies, który cierpi z bólu, będzie apatyczny, zmęczony i nie będzie mieć apetytu.

Jak należy się zachować?

Jeżeli kłos dostał się do organizmu psa lub wbił w jego ciało, jak najszybciej zabierz go do weterynarza. W niektórych przypadkach konieczna jest nawet interwencja chirurgiczna!

Pamiętaj, aby po każdym spacerze sprawdzać pupila, by zaoszczędzić mu cierpienia i uniknąć sytuacji, które mogą zagrażać jego zdrowiu!

 

 

Reklama

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować