×

Narkoza u psa – wszystko, co warto o niej wiedzieć. Czy jest bezpieczna?

Narkoza u psa – wielu opiekunów bardzo się jej obawia. Jak jest jednak w rzeczywistości? Czy narkoza dla psa jest bezpieczna? Jak wygląda zachowanie psa po narkozie? Czy powikłania po narkozie u psa mogą wystąpić? Przewiń poniżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje na temat psiej narkozy.

Reklama

Narkoza u psa

Narkoza u psa

Narkoza psa polega na wprowadzenie czworonoga w stan, który cechuje się utratą przytomności, bezbolesności w zakresie wszystkich tkanek, a także częściowym zwiotczeniem mięśni. Dzięki temu można przeprowadzać zabiegi chirurgiczne oraz operacje zdrowotne.

Narkoza dla psa

Narkoza u psa ryzyko

Wielu opiekunów zastanawia się, czy narkoza dla psa jest bezpieczna. Jak to wygląda w rzeczywistości? Prawdę mówiąc podanie jakiegokolwiek leku zwierzakowi wiąże się z pewnym ryzykiem. Istnieje bowiem możliwość pojawienia się skutków niepożądanych.

Reklama

Pamiętaj jednak, że gdy chcesz poddać psa operacji, to weterynarz ocenia ryzyko związane z poddaniem go narkozie. W tym celu najpierw wykonuje dokładne badania, a potem stwierdza, czy zwierzę może być poddane znieczuleniu ogólnym.

Narkoza psa

Jak przygotować psa do narkozy?

Przed podaniem narkozy zwierzę musi być poddane głodówce. Jej długość zależy od psa, a także jego stanu zdrowia.

Reklama

Przykładowo u dużych i średnich psów głodówka powinna trwać 12 godzin, a u małych psów 8 godzin. U psów pediatrycznych może trwać jedynie 2 godziny lub wcale – w innym przypadku mogłaby rozwinąć się zagrażająca hipoglikemia.

Wodę odkładamy 3 godziny przed rozpoczęciem operacji.

Narkoza u psa

Narkoza wziewna u psa

Jak na razie ten rodzaj narkozy jest najbezpieczniejszym dla naszych psów. Polega na podłączeniu czworonoga przez rurkę intubacyjną do specjalnego aparatu, który dostarcza układowi oddechowemu psa gaz anestetyczny i tlen.

Reklama

Ten rodzaj narkozy zapobiega niedotlenieniu. Co więcej, gaz anestetyczny nie kumuluje się w organizmie psa jak większość środków znieczulających podawanych dożylnie. Odłączenie pacjenta od aparatu pozwala na jego szybkie wybudzenie.

Źródło: peakvas.com

Źródło: peakvas.com

Pies po narkozie

Zachowanie psa po narkozie może być nieco dziwne – czworonóg może nienaturalnie się poruszać, piszczeć, być ospały, pobudzony, stale wpatrywać się w jeden punkt, siedzieć w jednym miejscu czy też nerwowo się rozglądać. Jest to jednak normalna reakcja po środkach znieczulających, która może utrzymać się do kilkunastu godzin po wybudzeniu z narkozy.

Pamiętaj, że po narkozie pies może również wymiotować, dlatego najlepiej aby po operacji leżał na boku.

Pies po narkozie

Pies po narkozie jedzenie

Przez 6-12 godzin od wybudzenia z narkozy pies nie może nic jeść. Mogłoby to doprowadzić do zakrztuszenia oraz niebezpiecznych wymiotów.

Źródło: dogtrekker.com

Źródło: dogtrekker.com

Pies po narkozie nie pije

Wodę można podawać psu po wybudzeniu w małych ilościach. Co jednak jeśli pies odmawia picia? Pamiętaj, że po operacji wciąż działają leki, przez co czworonóg nie zachowuje się naturalnie. Najprawdopodobniej, gdy następnego dnia dojdzie do siebie, z chęcią napije się świeżej wody. Jeśli jednak ten stan będzie się przedłużał, skontaktuj się z weterynarzem.

Powikłania po narkozie u psa

Podanie narkozy zawsze jest związane z pewnym ryzykiem. Znieczulenie ma niekorzystny wpływ na układ oddechowy oraz sercowo-naczyniowy. Obciąża również narządy, które metabolizują leki. U starszych psów ryzyko wystąpienia powikłań po narkozie jest znacznie większe.

Zobacz także: Weterynarz zdradził, jak zachowują się zwierzaki w czasie uśpienia. To wyznanie łamie serce

Reklama

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować