Kategorie Newsy

Najmniejsze zwierzę świata – czyli co powinieneś wiedzieć o mikrostworach

Nie da się jednoznacznie wskazać, które stworzenie może nosić tytuł „najmniejsze zwierzę świata”. Wynik jest uzależniony od tego, jakie kryteria porównawcze wybierzemy. Pora więc poznać mikrostwory – czyli najmniejszych przedstawicieli konkretnych gatunków.

Najmniejsze zwierzę świata

Jakie jest najmniejsze zwierzę na świecie? Biorąc pod uwagę ssaki, najmniejszym przedstawicielem gatunku będzie ryjówka etruska. Jej rozmiar waha się od 35 mm do 48 mm (samo ciało) oraz od 24 mm do 29 mm (ogon). W obrębie gadów najmniejszy jest Kameleon Brookesia Micra. Jego długość wynosi 30 mm (po wliczeniu ogona). Najmniejszym reprezentantem ptaków jest koliber hawański, który może poszczycić się wymiarami 15 mm ciała, 12 mm dzioba oraz 15 mm ogona. Płazy reprezentuje w tym zestawieniu Paedophryne amauensis, który ma 7,7 mm. Odrobinę większa (o 0,2 mm) jest ryba Paedocypris, która jest całkowicie przezroczysta. Na koniec zaś lider zestawienia, czyli Błonkówka (reprezentująca owady). Jej rozmiar to zaledwie 0,2 mm. Te najmniejsze zwierzęta świata są dość abstrakcyjnym tworem dla ludzi z naszych rejonów geograficznych. Być może będziemy mieli okazję je kiedyś zobaczyć, być może pozostaną w naszej świadomości, jedynie jako czysta teoria. Pora skupić się na przedstawicielach najmniejszych zwierząt, które towarzyszą nam na co dzień.

Najmniejsze zwierzęta domowe

Jakie jest najmniejsze zwierzę na świecie, które możesz mieć w domu? Masz ochotę na miniaturowego psa, który będzie Ci towarzyszył siedząc w kieszeni t-shirta? Najmniejszy przedstawiciel psowatych, zarejestrowany w Księdze Rekordów Guinnessa to Yorkshire, który posiadał 7,1 cm wysokości. Najmniejsze zwierzę kopytne, to koń razy fallabella. Generalnie są one karłowatą mutacją swojego gatunku, jednakże w przypadku przedstawicielki o imieniu Calineczka, rozmiar był wyjątkowy. Jej waga wynosiła 27,2 kg, natomiast maksymalna wysokość 43,1 cm. Koty są traktowane jako średniej wielkości zwierzęta domowe. Rekordzistom w zakresie najmniejszego rozmiaru okazał się, jak do tej pory kot o imieniu Mr. Peebles, który w wieku dwóch lat uzyskał wagę 1,3 kg. Jego długość to 49 cm, zaś wysokość 15,5 cm. Zupełnie inaczej wygląda postrzeganie chomików – są to generalnie małe gryzonie. Jednakże faworytem zestawienia na najmniejsze zwierzę świata w kategorii chomik, zdobył zwierzak o imieniu PeeWee. Jako osobnik dorosły, uzyskał on wagę niespełna 30 g oraz wielkość 2,5 cm.

najmniejsze zwierzę świata

 

Najmniejsze zwierzę świata z naczelnych

Ciekawostką są także Pigmejki – najmniejsze małpy świata. Długość ich ciała waha się w okolicach od 11 do 17 cm, zaś sam ogon ma dodatkowo od 17 do 23 cm. Przy tych gabarytach, ich waga na poziomie od 100 g do 125 g wydaje się wręcz nieprawdopodobna. Jeszcze bardziej zaskakująca jest długość życia, która dochodzi nawet do 12 lat. Przy tak małych organizmach, jest to dość rzadko spotykana możliwość. Wywodzą się one z Ameryki Południowej, żywią się żywicą i tworzą silne więzi społeczne, pomiędzy poszczególnymi członkami stada. Co najciekawsze, w obrębie poszczególnych grup tych małp, badacze zauważyli zróżnicowane typy komunikacji – zarówno werbalnej jak i niewerbalnej.

 

Weterynarze potwierdzają, nasz produkt najlepszy w swojej kategorii!

Najmniejsze zwierzę świata – czyli co powinieneś wiedzieć o mikrostworach

Rękawica do wyczesywania sierści firmy Kochamy Zwierzaki, to jedyny produkt tego typu polecany przez weterynarzy, aż 180 wypustek masująco – zbierających sierść, odpowiedni dla psa jaki dla kota, bez znaczenia jaki rodzaj sierści posiada Twój pupil. Rękawica wykonana z silkonu, 100% zdrowego dla zwierzaka.

Fotografie: pixabay.com