Kupa twojego zwierzaka może powiedzieć wiele o jego zdrowiu
Kupa twojego zwierzaka jest bezpośrednio związana z jego zdrowiem. Warto się jej przyjrzeć, aby zrozumieć, jak zwierzę reaguje na jedzenie i co najważniejsze – czy ma jakieś problemy zdrowotne. Nie ma co robić z tego tematu tabu, ponieważ kupa zwierzaka może powiedzieć wiele o stanie zdrowia pupila.
Różnym chorobom można zapobiec oraz rozpoznać je przez badanie kupy. Przyjrzyj się odchodom swojego pupila:
#1 Zdrowa kupa
Najpierw powinieneś wiedzieć, jak wygląda normalna postać odchodów. Zdrowa kupa powinna być brązowa, wilgotna i spójna o łagodnym zapachu. Oznacza to, że jelita twojego zwierzęcia poprawnie pracują.
#2 Zielona kupa
Zielono wyglądająca kupa może oznaczać, że zwierzę zjadło zbyt dużo trawy, ma problemy z woreczkiem żółciowym, ma pasożyty (zwłaszcza salmonellę) lub cierpi na inne problemy żołądkowo-jelitowe.
#3 Czarna/ciemna kupa
Jeśli zauważyłeś, że kupa twojego psa jest smolista i ciemna, może to oznaczać, że powinieneś zachować ostrożność. Czarna kupa zwykle oznacza, że w jelitach i żołądku obecne są rany i mogą krwawić, powodując że stolec przybiera ciemny kolor. Jeśli to zauważysz, wizyta u weterynarza jest wręcz wskazana.
#4 Żółta kupa
Żółta kupa może wskazywać, że zwierzę może mieć jakąś nietolerancję pokarmową. Kolor ten może być również sygnałem, że coś jest nie tak z wątrobą, trzustką, woreczkiem żółciowym lub jelitami zwierzęcia, ponieważ stolce przemieszczają się zbyt szybko w przewodzie pokarmowym.
#5 Biała kupa
Biały to dość rzadki kolor kupy. Może to wynikać głównie z dwóch rzeczy: problemów z dietą lub wątrobą. Jeśli twoje zwierzę jest na diecie BARF, nadmiar wapnia z jaj lub kości może spowodować, że kał nabierze białego zabarwienia. Twoje zwierzę może mieć również problemy z wątrobą lub woreczkiem żółciowym, ponieważ żółć (która zmienia kolor na brązowy) może nie docierać do jelit. Jeśli tak się dzieje, skontaktuj się z weterynarzem.
#6 Szara i mała kupa
Czy dostrzegasz szare, małe i suche stolce? Twój futrzany przyjaciel może mieć zaparcia lub problemy z trawieniem. Jeśli tak się dzieje, Twój zwierzak może być odwodniony. Aby rozwiązać ten problem, dodaj wody do jego karmy i zachęć go do picia. Jeśli problem nie ustąpi, dobrym pomysłem jest zabranie go do weterynarza na badanie trzustki.
#7 Kupa z czerwonymi smugami
Czerwone smugi są oznaką świeżej krwi. Może to wskazywać na różne problemy takie jak parwowirus, pasożyty, zła dieta, krwotoczne zapalenie żołądka i jelit lub urazy w okolicy odbytu. Jeśli to zauważysz, zabierz swojego zwierzaka do weterynarza, aby zbadał źródło krwi oraz otrzymał odpowiednie leczenie.
#8 Ma w sobie śluz
Chociaż śluz jest normalny to duża jego ilość już nie. Może to wskazywać na stres, złą dietę, problemy jelitowe, pasożyty, pierwotniaki, bakterie, wirusy, połknięte ciała obce, a nawet guzy. Ponieważ przyczyny są tak różnorodne, ważne jest, aby zabrać zwierzaka do weterynarza, aby zbadać, dlaczego tak się dzieje.
#9 Biegunka i nieprzyjemny zapach
Twój czworonóg może mieć biegunkę od jedzenia tłustych lub niewłaściwych pokarmów. Jeśli zdarzy się to raz, to twój zwierzak wkrótce powinien odzyskać zdrowie. Jeśli jednak tak się dzieje co jakiś czas, to twój zwierzak może mieć alergię lub nietolerancję pokarmową. Jeśli biegunka ma również zjełczały zapach, może to być wynikiem pasożytów (takich jak lamblia).
#10 Kupa z białymi plamami
Czy widzisz na kupce białe, przypominające ryż plamy? Jeśli twoje zwierzę ma również swędzące „czarne oko”, sprawdź, czy nie ma tasiemców i zabierz przyjaciela do weterynarza po lek na pasożyty.
#11 Bardzo cienka kupa
Cienka, pasiasta kupa wskazuje na zwężenie przewodu pokarmowego. Może to być niebezpieczne zwłaszcza u samców z przerostem gruczołu krokowego.