5 niepokojących sygnałów, które świadczą, że twój pies został skrzywdzony
Zastanawiałeś się kiedyś, czy pies który trafił do twojego domu, był wcześniej krzywdzony lub wykorzystywany? Oczywiście, niektóre czworonogi z natury są strachliwe, więc nie zawsze można mieć całkowitą pewność, że czworonóg przeszedł przez piekło. Istnieją jednak symptomy, które wyraźnie na to wskazują. Poniżej znajdziesz 5 oznak, które świadczą, że twój pupil był wcześniej krzywdzony. Nigdy ich nie lekceważ!
5 oznak, które świadczą, że twój pies był wcześniej krzywdzony:
#1 Oznaki fizyczne
Gdy adoptowałeś psiaka, on był chudy, a na jego ciele znajdowały się gojące rany? Wtedy możesz mieć całkowitą pewność, że w poprzednim domu zaniedbywano go oraz krzywdzono.
Istnieją jednak objawy, które są nieco bardziej subtelne. Czworonóg ma zbyt długie pazurki? Jego sierść jest w złym stanie? Ma problemy z poruszaniem się oraz nie pozwala dotykać ci pewnych miejsc na swoim ciele? To wszystko świadczy o tym, że psiak był wcześniej poważnie krzywdzony.
#2 Agresja jedzeniowa
Pies zjada swój obiad tak szybko, że zastanawiasz się, czy w ogóle pogryzł jedzenie? Czworonóg warczy na kogokolwiek, kto zbliży się do jego miski? Zapewne twój pupil nie zawsze miał pewność, że następnego dnia dostanie jakikolwiek posiłek. Poprzednia rodzina musiała go głodzić. Właśnie z tego powodu twój pies tak bardzo pilnuje własnego posiłku.
Agresja jedzeniowa może być niebezpieczna, dlatego powinieneś omówić ten problem z profesjonalnym behawiorystą zwierzęcym.
Zobacz także: Twój pies ciągle zachowuje się, jakby umierał z głodu? Czy to powód do zmartwień?
#3 Pies nawet na chwilę nie chce opuścić twojego boku
Twój pies chce być przy tobie cały czas, nawet gdy idziesz do toalety? Jest to powszechny problem czworonogów, które wielokrotnie były oddawane z powrotem do schroniska. Pupil chce być cały czas przy tobie, bo boi się, że pewnego dnia ty również go opuścisz.
Takie czworonogi mogą zmagać się z silnym lękiem separacyjnym, który wywołuje u nich ogromny strach przed samotnością. Istnieje wiele metod radzenia sobie z tym lękiem.
Jak zwalczyć lęk separacyjny?
- stwórz psu w domu bezpieczną przestrzeń, w której będzie mógł się odstresować. Takie miejsce musi należeć tylko do niego i nikt nie ma prawa przeszkadzać psu, kiedy znajduje się w swoim azylu.
- zanim wyjdziesz z domu, zapewnij czworonogowi aktywność fizyczną. Istnieje duża szansa, że dzięki temu w czasie twojej nieobecności pupil będzie chciał odpocząć po wysiłku.
- na czas twojej nieobecności możesz zostawić swojemu psu starą koszulkę, która pachnie tobą. W ten sposób sprawisz, że pupil będzie czuł, jakbyś był przy nim.
- wielu właścicieli psów używa też kojących dźwięków, które uspokajają zestresowanego zwierzaka. Spróbuj zostawić włączony telewizor lub radio, aby psiak poczuł, że nie jest sam.
- jeśli pies ma wyjątkowy problem z lękiem separacyjnym, poproś o pomoc behawiorystę zwierzęcego.
Zobacz także: Stworzyła kukłę przypominającą siebie, aby pomóc psu w radzeniu sobie z lękiem separacyjnym
#4 Przesadna uległość
Nadmierna uległość może świadczyć o złych wspomnieniach z przeszłości. Gdy zbliżasz się do psa, on od razu kuli się, kładzie chowa ogon lub oddaje mocz? Prawdopodobnie boi się, że ty również zrobisz mu krzywdę.
Przedyskutuj ten problem z behawiorystą zwierzęcym. Koniecznie musisz pokazać pupilowi, że może czuć się przy tobie bezpiecznie. Z czasem na pewno się tego nauczy.
#5 Agresja
Czworonogi, które były kiedyś krzywdzone, mogą bać się praktycznie wszystkiego. Wiele psów w takich sytuacjach odpowiada właśnie agresją. Jest to naturalna reakcja obronna.
Takie czworonogi potrzebują regularnej pracy pod okiem profesjonalnego behawiorysty. Czasami mogą być potrzebne również środki farmakologiczne.