Wraz z upływem lat Twój towarzysz zmienia się pod względem wyglądu, fizjologii, szybkości ruchów, a także nastroju. Dlatego bardzo ważne jest, aby zapewnić pupilowi odpowiednią opiekę wraz z wiekiem.
#1 Zabieraj psa częściej do weterynarza
Rutynowe kontrole co około sześć miesięcy są ważne, aby lekarz weterynarii mógł jak najszybciej wykryć każdy problem i znaleźć najlepsze rozwiązanie. W ten sposób unikniesz niepotrzebnego dyskomfortu u swojego zwierzaka, a nawet bolesnych zabiegów na ewentualne problemy zdrowotne, które nie zostały zdiagnozowane na czas. Jeśli chodzi o zdrowie, zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.
#2 Zachęć psa, aby używał zmysłu węchu jako swego przewodnika
Niektóre z oznak starzenia się psów to stopniowa utrata pewnych zdolności oraz upośledzenie funkcji poznawczych i sensorycznych. Ale węch jest jedynym zmysłem, którego psy nie stracą, gdy się starzeją. Dlatego tak ważne jest, aby stymulować i zachęcać do korzystania z niego. Spróbuj na przykład schować ulubiony smakołyk w miejscu, w którym pies będzie mógł go wyczuć i znaleźć. Pamiętaj tylko, że nie powinno to być zbyt trudne zadanie, bo inaczej czworonóg poczuje się sfrustrowany.
#3 Masuj psa
Delikatne masaże uciskowe mogą pomóc starszemu psu zrelaksować się, łagodząc ewentualny ból lub przykurcze. Te masaże pomogą mu odpocząć i zasnąć. Masowanie wzmocni również twoją więź ze zwierzakiem.
#4 Unikaj skoków podczas zabawy
Aby zapobiec uszkodzeniom stawów, unikaj skakania lub wykonywania gwałtownych ruchów podczas zabawy ze zwierzakiem. Oczywiście nie oznacza to, że powinieneś przestać bawić się ze swoim starszym psem. Wręcz przeciwnie, gdy dorasta, potrzebuje nawet więcej rozpieszczania i czułości.
#5 Kup dobrej jakości posłanie
W pewnym wieku kości twojego zwierzaka mogą zacząć boleć, kiedy leży na podłodze. Dobrym pomysłem jest zapewnienie psu odpowiedniego legowiska. W ten sposób będzie mógł wygodnie leżeć i nie będzie odczuwać bólu mięśni i kości.
#6 Naucz psa nowych umiejętności
Jeśli psiak był zawsze bardzo aktywny, dobrze jest uczyć go nowych sztuczek lub umiejętności, nawet gdy jest starszy. Pamiętaj tylko, że nauczenie się nowych sztuczek może zająć mu trochę więcej czasu. Upewnij się również, że trudność ćwiczeń nie jest zbyt duża.
#7 Zwróć uwagę na dietę psiaka
Podobnie jak ludzie, po osiągnięciu określonego wieku, psy potrzebują specjalnej diety, która spełnia wszystkie ich potrzeby pod względem ilości i jakości. Odpowiednia i zbilansowana dieta zapobiega różnym chorobom, a zwłaszcza związanym ze stawami. Musisz również upewnić się, że podajesz psu odpowiednią ilość pożywienia, aby zapobiec przyrostowi lub utracie wagi.
#8 Zabierz psa popływać
Pływanie to relaksująca forma ćwiczeń, która wzmacnia mięśnie psa bez wpływu na jego stawy. Z tego powodu warto zabrać pupila na specjalny basen lub gdzieś, gdzie będzie mógł się pluskać w wodzie. Na koniec kąpieli pamiętaj, aby dobrze wysuszyć czworonoga.
#9 Wybieraj się na spacery w różne miejsca
Prawdą jest, że spacery starszych zwierząt powinny być krótsze. Jednak ważne jest również, aby były one także zróżnicowane. Jeśli możesz, zabierz swojego zwierzaka samochodem w inne miejsce na spacer, aby nadal stymulował zmysły dzięki nowym odkryciom.
#10 Niech pies spaceruje po miękkiej nawierzchni
Do spacerowania wybieraj miękkie i przyjemne powierzchnie. Chociaż jest to trudne, jeśli mieszkasz w mieście, staraj się unikać asfaltu tak bardzo, jak tylko możesz.
#11 Ustal codzienną rutynę
Codzienna rutyna powinna składać się z czasu na spacery, posiłki i przerwy - zawsze w tym samym czasie. Ustalenie odpowiedniej rutyny pomoże psu z wyprzedzeniem wiedzieć, jak będzie wyglądał dzień, co z kolei da mu poczucie bezpieczeństwa.
#12 Zabieraj psa na krótsze spacery
Starsze psy często cierpią na przypadłości, które ograniczają je podczas zabaw lub spacerów. Mogą więc nieco zwolnić lub potrzebować częstszych przerw podczas aktywności. Oczywiście, starsze psiaki nie powinny przestawać chodzić na spacery. Jednak najlepiej jest, aby przechadzki były krótsze niż za młodych lat. Na przykład, zamiast wychodzić dwa razy dziennie na 30 minut, wybierz 3 spacery po 10 lub 15 minut, aby uniknąć zbyt dużego zmęczenia.
#13 Miej więcej cierpliwości
Z biegiem lat nasze zwierzaki mogą stać się bardziej powolne czy też humorzaste, a więc musimy mieć więcej cierpliwości i tolerancji. Twój pies może mieć swoje powody do złego zachowania; czasami może to oznaczać chorobowy stan.
#14 Nagradzaj pupila częściej
Starszy pies nadal czuje się szczęśliwy za każdym razem, gdy robi coś dobrze, a ty go wynagradzasz. Dlatego tak ważne jest, aby nadal czuł się częścią swojej rodziny oraz aby nie czuł się samotny. Możesz dać zwierzakowi specjalne przysmaki dla starszych psów, zawsze biorąc pod uwagę kondycję fizyczną i wagę.