×

Kieł narwala, czym dokładnie jest? Nie uwierzysz, jak potężny osiąga rozmiar

Narwal nazywany również narwalem jednozębnym, to gatunek ssaka morskiego, który żyje w wodach strefy arktycznej. Kieł narwala to charakterystyczna cecha, której nie sposób jest niezauważyć.

Kieł narwala

To nic innego, jak pojedynczy, spiralnie skręcony górny lewy kieł. U samców tego gatunku może osiągnąć nawet trzy metry długości i ważyć aż 10 kilogramów. Natomiast kły sami są zdecydowanie krótsze, bardziej proste i do tego gładkie. Co ciekawe, u niektórych samców wyrasta nie jeden, a dwa kły. Jednak nie zdarza się to często (średnio u co pięćsetnego).

Kieł narwala – jaką pełni funkcję?

Jak do tej pory udało się ustalić, że główną funkcją kła jest rozbijanie pokrywy lodowej, w celu zaczerpnięcia świeżego powietrza. Narwale niestety nie są w stanie oddychać pod wodą, podobnie jak walenie. Wyniki ostatnich badań naukowych dają ciekawy pogląd. Istnieje bardziej istotna funkcja kła, niż przypuszczano. Jak się okazuje, przebiega w nim około 10 milionów włókien nerwowych. Te umożliwiają ssakowi odczuwanie zmian temperatury, a także ciśnienia i stężenia różnych związków chemicznych w otaczającej go wodzie.

To wciąż nie wszystkie funkcje kła narwala

Kieł znacznie ułatwia zwierzakowi polowanie na ryby, które stanowią jego pożywienie. A wszystko dzięki tropieniu pokarmu za pomocą śladów zapachowych. Dodatkowo pozwala także na wyczucie poziomu zasolenia zbiornika, w którym się znajduje. Kieł przydaje się także w okresie godowym, jako oręż. Czasami służy do demonstracji siły samców.

Charakterystyka narwala jednozębnego

Jeśli chodzi o wielkość, dorosły narwal może ważyć od 800 do 1600 kilogramów. Największy dorosły samiec, którego znaleziono mierzył 6,2 metra długości, a samica 5,1 metrów. Długość życia tych ssaków wynosi 50 lat. Pokarm stanowią głównie głowonogi, skorupiaki i ryby, jak np. łososie, śledzie, dorsze, halibuty.

Gdzie można je spotkać? Otóż w wodach powyżej koła podbiegunowego północnego, z przerwą między wschodnią Rosją a zachodnią Kanadą.

Obecnie populację narwali szacuje się na około 80 tysięcy osobników. Niestety, są kwalifikowane, jako gatunek bliski wyginięciu. Znajdują się na Czerwonej Liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Wiedziałeś o istnieniu takiego stworzenia?

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!