×

Jesienią na psy czyha śmiertelne niebezpieczeństwo. Ostrzeżenie dla wszystkich właścicieli

Jesień to wyjątkowa i bardzo klimatyczna pora roku. Liście szeleszczą pod stopami podczas spacerów, zbiera się żołędzie i kasztany, a wszędzie otaczają nas złoto-pomarańczowo-brązowe barwy. W takim otoczeniu spacery z psem mają swoją niepowtarzalną aurę. Jednak jesień to nie tylko piękno, ale też psie zagrożenia, które skrywa w sobie. Dowiedz się, czego możesz się spodziewać i jak odpowiednio zabezpieczyć swojego pupila!

Reklama

Jesienne psie zagrożenia

Pomimo iż złota jesień jest bardzo piękna i klimatyczna, ma też swoją drugą stronę medalu. Na nasze zwierzaki czyha wiele ukrytych w niej psich zagrożeń. Dowiedz się, jakie to niebezpieczeństwa i co zrobić, jeśli pies niechcący się na nie natknie!

Pierwszym są grzyby, których teraz jest prawdziwy wysyp, co dla grzybiarzy jest prawdziwym rajem. Jednak dla psa są groźne, a nawet trujące i pod żadnym pozorem nie powinny znaleźć się w diecie psa. Tym bardziej powinniśmy uważać, jeśli idziemy z psem do lasu, aby nie capnął jakiegoś grzybka. Szczególnie, jeśli jest nim muchomor! Te grzyby są szkodliwe i dla ludzi i dla zwierząt, a zawarta w nich trucizna, amanityna, ma działanie nieodwracalnie uszkadzające wątrobę oraz inne narządy. Przez swój rybny zapach mogą zachęcić psa, dlatego bądź ostrożny!

Reklama

Kolejnym zagrożeniem są strzępiaki i lejówki. Są one poważnym niebezpieczne dla zwierząt, ponieważ mogą doprowadzić do ciężkiego zatrucia i śmierci pupila. Ze względu na zawartą muskarynę silnie oddziałują na układ nerwowy. Trujące są również piestrzenica kasztanowa oraz koronica ozdobna – jej zjedzenie może powodować śmiertelne zatrucie.

Objawy zatrucia grzybami u psa

Do głównych objawów silnego zatrucia grzybami u psa należą:

Reklama
  • brak koordynacji,
  • wokalizacja (np. piszczenie),
  • drgawki,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • ospałość,
  • żółtaczka.

Jeśli tylko zauważymy powyższe objawy lub to, że pies przy nas zjadł grzyba, niezwłocznie zabierzmy pupila do lecznicy weterynaryjnej, aby udzielili mu niezbędnej pomocy. Nasza szybka reakcja, może uratować mu życie.

Na co jeszcze uważać podczas spacerów z psem?

Nie tylko w lesie można natknąć się na jesienne psie zagrożenia. Również w parkach jest ich wiele. I wielu właścicieli mogą one zaskoczyć, przecież większość nas nie spodziewa się, że kasztany czy też żołędzie mogą być niebezpieczne. A jednak! Nasze łakomczuchy po zjedzeniu atrakcyjnego żołędzia czy kasztana mogą nabawić się silnej biegunki, wymiotów a nawet opuchlizny kufy. Skończyć się to może nawet niedrożnością jelit. Kasztany dla naszych pupili są trujące. Ich zjedzenie może spowodować, poza wymienionymi wcześniej obawami, również senności i ból brzucha.

Co ważne, po spożyciu obawy nie ujawniają się od razu, ale potrafią dać o sobie znać również po kilku dniach. Dodatkowo może pojawić się wysypka, obrzęk oczu lub wokół pyska. Podobnie szyszki, które wydają się świetne do aportowania, mogą też uszkodzić jelita psa oraz wbić się w dziąsła. Dlatego nie polecamy tego, jako zabawki podczas spaceru. Kleszcze i pasożyty to zło, które nigdy nie śpi, nawet jesienią. Dlatego pamiętaj o ochronie przeciw kleszczowej Twojego psa przez cały rok. Co prawda ich aktywność w czasie panowania bardzo niskich temperatur nieco spada, ale nie oznacza to całkowitego zniknięcia problemu.

Reklama

Jak zadbać o psa jesienią?

Przede wszystkim miej oczy wokół głowy i kontroluj swojego psa tak, aby nie miał możliwości zjedzenia niczego, co mogłoby okazać się dla niego szkodliwe. Jeśli Twój pies jest „śmieciojadem”, ale bardzo chcesz wybrać się z nim na wspólne grzybobranie, odpowiednim pomysłem będzie ubranie psu kagańca. W chwili, kiedy  interesuje się innymi darami jesieni np: kasztanami czy żołędziami, również możesz zastosować wobec niego komendy „zostaw” lub „nie rusz”. Psiak będzie wiedział, że takich rzeczy ma nie tykać swoim wścibskim nosem. Zadbaj również o komfort psa oraz jego regulację termiczną, jeśli widzisz, że Twój pies marznie – kup mu kurtkę, będzie to dla niego świetna ochrona. Szczególnie, jeśli to pies krótkowłosy. Pamiętaj też o odpowiedniej suplementacji! Ważne będą kwasy omega-3, witaminy C oraz witaminy E. Możesz zastosować również preparaty pobudzające odporność, które zawierają składniki takie, jak beta-glukan, mieszanki ziół lub wyciągi z dzikiej róży czy alg morskich.

 

 

Reklama
Fotografie: Pixbay

Może Cię zainteresować