Jak strzyc psa latem? Nie popełnij więcej powszechnego błędu!
Jak strzyc psa latem? To pytanie, które większość z nas aktualnie sobie zadaje. Niestety, bardzo wielu właścicieli popełnia w tej kwestii powszechny błąd, który może odbić się negatywnie na zdrowiu twojego psa. Przewiń poniżej, aby dowiedzieć się, jak robić to poprawnie.
Jak strzyc psa latem?
Wielu właścicieli psów myśli, że strzyżenie psa na krótko w okresie letnim sprawi, że będzie mu chłodniej. Każdy powinien jednak wiedzieć, że to wielki mit, który należy obalić raz na zawsze. Prawdą jest, że strzyżenie czworonoga na krótko może mu jedynie zaszkodzić. Ale dlaczego tak się dzieje?
Sierść jest naturalną ochroną dla psa przed wysokimi temperaturami
Wielu właścicieli uważa, że futro bardzo grzeje psa, a więc w czasie lata powinno się obcinać je na krótko. W rzeczywistości to ogromny błąd! Sierść stanowi dla psa naturalną ochronę przed upałem. Ona działa podobnie do styropianu w domu, który latem nie przepuszcza gorącego powietrza, a zimą chroni przed mrozami.
Jak strzyc psa z latem? Nigdy nie za krótko! W przypadku psów z sierścią o pojedynczej strukturze (np. yorki, maltańczyki, pudle), można je strzyc, ale należy zostawić minimalną długość włosów ok. 7 mm. Nie można strzyc psów, które mają sierść o podwójnej strukturze! Takie czworonogi zaleca się jedynie wyczesywać.
Jak strzyc psa latem – dlaczego nie na krótko?
Aby zobrazować, jak strzyc psa latem i dlaczego nie na krótko, najlepiej obejrzeć poniższe zdjęcie. Kolorem fioletowym zaznaczono długą sierść psa. W tym miejscu temperatura ciała zwierzaka wynosi 24 stopnie. Na żółto natomiast zaznaczono miejsce, w którym sierść jest obcięta. W tym miejscu temperatura wynosi aż 30,8 stopni. Teraz już rozumiesz?
Czasami sama sierść to nie wszystko
Pamiętaj, że w czasie wyjątkowo wysokich temperatur sama sierść może nie dać rady w izolowaniu psa przed upałami. Wtedy należy wdrożyć także inne sposoby na ochłodzenie zwierzaka. Jak to zrobić? W takim przypadku zawsze pamiętaj o zapewnieniu psu dostępu do świeżej, zimnej wody. Warto zainwestować w specjalne maty chłodzące, aby czworonóg miał miejsce do wypoczynku. Unikaj spacerów w ciągu dnia i nie pozwalaj futrzakowi chodzić po chodniku, gdyż może być bardzo rozgrzany. W czasie wysokich temperatur lepiej jest chodzić z psem po trawie. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj psa samego w samochodzie – nawet na chwilę!
Zobacz także: Zostawił jajko w rozgrzanym aucie. To najlepszy dowód na to, dlaczego nie wolno zostawiać w nim psa
Zobacz także: Prosty trik, który ochroni twojego psa przed poparzeniem łapek