Jak starzeje się pies? Zupełnie inaczej niż myśleliśmy do tej pory!
Od zawsze i od kiedy wszyscy pamiętamy, wiek psa liczono mnożąc jego autentyczny wiek przez cyfrę 7. Jednak naukowcy nie próżnują i jak opublikowano w najnowszych badaniach – wiek psa liczymy zupełnie inaczej!
Ile ludzkich lat ma pies?
To mit! – tak naukowcy z University of California mówią o popularnym liczeniu „ludzkiego” wieku psa. Według tej zasady, aby uzyskać odpowiednik ludzkiego wieku, liczbę lat życia psa należy pomnożyć przez 7. Często korzystają z niej weterynarze.
Tymczasem naukowcy opracowali inną metodę, opartą na badaniach genetycznych, która podobno jest bardziej adekwatna, chociaż formuła przeliczania psich lat jest nieco bardziej skomplikowana. Metodę tę można zastosować nie tylko do psów ale również do innych gatunków!
„Polega ona na sprawdzeniu tzw. epigenetycznych modyfikacji – naturalnych, chemicznych dodatków do genomu, które w komórkach włączają i wyłączają poszczególne geny. Takie modyfikacje są dla genomu trochę jak zmarszczki dla twarzy” – mówią naukowcy.
Okazuje się, że gdy pies jest młody, starzeje się bardzo szybko w porównaniu do człowieka! Jednorocznego psa można porównać do ludzkiego 30-latka. Czteroletni pies jest – pod względem wieku biologicznego – jak człowiek 52-letni. Po przekroczeniu 7. roku życia starzenie psa mocno jednak się spowalnia.
Poniższy obrazek pomoże przeliczyć wiek w psa na ten ludzki:
https://www.instagram.com/p/B-7VGgwF0Qt/