×

Jak ochłodzić psa w upały? Oto skuteczne sposoby, aby ulżyć pupilowi

Jak ochłodzić psa w upały? W czasie lata to pytanie zadaje sobie mnóstwo właścicieli. Należy pamiętać, że podczas gorącej temperatury psom jest znacznie trudniej niż nam. One nie pocą się przez ciało – chłodzą się jedynie poprzez pyszczek, łapki i uszy. W czasie takiego upału pies może się przegrzać lub dostać udaru cieplnego i właśnie dlatego ważne jest aby wiedzieć, jak ochłodzić psa w upały. Przewiń poniżej, aby dowiedzieć się, jak pomóc pupilowi.

Reklama
Źródło: pixnio.com

Źródło: pixnio.com

Pies i upały nie są dobrymi przyjaciółmi. Podczas upalnych dni, czworonogom jest znacznie cieplej niż nam. Wszystko przez to, że mają dużo mniej mechanizmów chłodzenia. Ludzie pocą się przez praktycznie całe ciało. Nasze pupile natomiast chłodzą się głownie przez pyszczek, łapki oraz uszy. Są to bardzo małe obszary w stosunku do reszty ciała.

Jak ochłodzić psa w upały? Oto skuteczne sposoby:

  • ZAPEWNIJ PSU STAŁY DOSTĘP DO ŚWIEŻEJ WODY

Wysokie temperatury wzmagają psie pragnienie. Pamiętaj, aby twój pies zawsze miał dostęp do świeżej i zimnej wody. Dzięki niej może także się schłodzić – czworonogi chłodzą się głównie przez pyszczek. Pamiętaj, aby na spacer również zabrać ze sobą butelkę z wodą oraz miskę dla psa.

Reklama
  • MATA CHŁODZĄCA DLA PSA

Jeśli zastanawiasz się, jak ochłodzić psa w upały, koniecznie pomyśl o macie chłodzącej, która jest super rozwiązaniem na schłodzenie pupila w czasie wysokich temperatur. Nie trzeba jej wkładać do zamrażarki ani lodówki – mata działa pod wpływem nacisku ciała pupila. Gdy czworonóg się na niej położy, mata chłodzi go oraz orzeźwia. Maty chłodzące dostępne są w różnych rozmiarach – zdecydowanie warto zainwestować w ten gadżet.

Źródło: ubuy.com

Źródło: ubuy.com

  • AKCESORIA CHŁODZĄCE DLA PSA

Oprócz maty dostępne są również inne akcesoria chłodzące dla psów: specjalne kamizelki, miski, a także zabawki. Ich zadaniem jest schłodzenie pupila.

Reklama
Źródło: ubuy.com

Źródło: ubuy.com

  • ZAPEWNIJ PUPULOWI CHŁODNE MIEJSCE DO WYPOCZYNKU

W czasie upałów twój pies będzie potrzebował chłodnego miejsca, w którym będzie mógł wypocząć – zapewnij mu je. Jeśli leżycie na ogródku, czworonóg musi znajdować się w cieniu – pod żadnym pozorem nie pozwalaj mu leżeć na słońcu, gdyż może to doprowadzić do przegrzania lub udaru cieplnego.

  • UNIKAJ DŁUGICH SPACERÓW I ZABAW

Podczas wysokich temperatur pod żadnym pozorem nie zabieraj psa na długie spacery. Zrezygnuj też z zabaw oraz wysiłku. Spacery oraz aktywność fizyczna w najgorętszych porach dnia mogą mieć przykre skutki takie jak zagrażający życiu udar cieplny.

Zobacz także: 5-letni pies zmarł po tym, jak właściciel zabrał go na spacer w czasie upału

Reklama
  • ZADBAJ O PSIE ŁAPKI

Gdy wyjdziesz z psem na dwór, zwróć uwagę na temperaturę powierzchni, gdyż może ona poparzyć psie łapki. W tym celu połóż swoją dłoń na chodniku na około 10 sekund. Jeśli zaczniesz czuć się niekomfortowo, pomyśl, jak czułby się twój pies, gdyby miał chodzić po tak gorącej powierzchni. W czasie wysokich temperatur lepiej jest chodzić z psem po trawie. Możesz także kupić pupilowi specjalne buty, który ochronią go przed poparzeniem łapek.

Zobacz także: Prosty trik, który ochroni twojego psa przed poparzeniem łapek

  • NIE STRZYŻ PSA NA KRÓTKO

Wielu właścicieli uważa natomiast, że futro bardzo grzeje psa, a więc w czasie lata powinno się obcinać je na krótko. W rzeczywistości to ogromny błąd! Sierść stanowi dla psa naturalną ochronę przed upałem. Ona działa podobnie do styropianu w domu, który latem nie przepuszcza gorącego powietrza, a zimą chroni przed mrozami.

Zobacz także: Jak strzyc psa latem? Nie popełnij więcej powszechnego błędu!

  • NIE ZAMYKAJ PSA NA BALKONIE

Pod żadnym pozorem nie zamykaj psa na balkonie, a szczególnie jeśli wychodzisz z domu. Na balkonie temperatura może okazać się zdecydowanie zbyt wysoka i bardzo źle wpłynąć na pupila.

  • NIE ZOSTAWIAJ PSA W SAMOCHODZIE

Każdego roku zastraszająca ilość zwierząt umiera w zaparkowanych samochodach z powodu udaru słonecznego i wycieńczenia. W samochodzie temperatura wzrasta w zastraszająco szybkim tempie i zwierzak dosłownie zaczyna się gotować w takich warunkach. Nie pozwól, by twój pupil cierpiał. Ponad to jeśli zauważysz zwierzę pozostawione w samochodzie, koniecznie powiadom o tym władze.

Zobacz także: Zostawił jajko w rozgrzanym aucie. To najlepszy dowód na to, dlaczego nie wolno zostawiać w nim psa

 

Reklama

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować