Nigdy nie wyjdziesz z domu bez pogłaskania swojego psa, gdy dowiesz się, jak to niego wpływa
Czy wychodząc z domu pamiętasz o czułym pożegnaniu swojego psiaka? Okazuje się bowiem, że ma to ogromne znaczenie. Nowe badanie wykazało, że psy spędzają dużo czasu na szukaniu nas, gdy wychodzimy. Czworonogi są dużo bardziej zrelaksowane, gdy przed opuszczeniem domu okazujemy im miłość.
„Gdzie ty idziesz?”
Smutne ślepia, kiedy wychodzimy i eksplozja szczęścia, kiedy wracamy – każdy kto miał kiedykolwiek psiaka, wie o czym mowa. A zastanawiałeś się kiedyś, co się dzieje z psiakiem, gdy Cię nie ma? To smutne, ale wiele z nich ma problemy z poradzeniem sobie z nieobecnością właściciela.
Szkiełkiem i okiem
Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów w Pizie i Perugii we Włoszech stwierdza, że w czasie nieobecności człowieka, psy nie wykazują oznak jakieś skrajnej paniki. Przeżywają jednak emocjonalnie długą nieobecność swego człowieka, a to odbija się niekorzystnie na ich samopoczuciu i zdrowiu.
Naukowcy przeprowadzili eksperymenty z 10 zdrowymi psami w wieku 1-11 lat. Sześć to wysterylizowane samice, a cztery to wykastrowane samce. Grupa składała się z siedmiu psów rasy mieszanej, jednego labradora, jednego hovawarta i jednego chihuahua. Testy zostały przeprowadzone na ogrodzonym terenie i zostały nagrane, aby móc je później analizować.
Właściciele wyprowadzili swoje psy na smyczy do ogrodzonego obszaru, gdzie przywitali się z badaczem numer jeden. Drugi badacz zmierzył bicie serca psa i szybko wyszedł.
„Gdzie jesteś?”
Każdy pies był testowany dwukrotnie. W pierwszym wariancie testu, właściciel i badacz nr 1 rozmawiali przez minutę, zasadniczo ignorując psa. Podczas drugiego wariantu testu, właściciel głaskał psa podczas jednominutowej pogawędki z badaczem nr 1. W obu testach, po krótkiej rozmowie, właściciel przekazał smycz badaczowi nr 1 i ukrył się za szopą na trzy minuty w odległości uważanej za zbyt dużą, aby pies mógł wyczuć zapach właściciela. Pies mógł swobodnie poruszać się po wybiegu w zakresie, na jaki pozwalała smycz o długości 1,5 metra. Psy spędzały dużo czasu na poszukiwaniu właściciela – w ciągu trzech minut szukały przez cas od 84,5 do 87,5 sekundy.
„Okaż mi swoje uczucie!”
Po separacji badacz nr 1 zawołał właściciela i przekazał mu smycz. Po 15 minutach lekkiej aktywności ślina psa została zbadana na obecność i poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Wszystkie psy brały udział w obu testach oddzielnie. Testy odbywały się w odstępach 5-9 dni i odbywały się mniej więcej w tym samym czasie pod względem konsystencji poziomów kortyzolu. Naukowcy odkryli, że kiedy głaskano psy przed rozstaniem, w czasie separacji zachowywały się bardziej spokojnie, były dużo bardziej odprężone.
Wniosek jest jeden
Pamiętaj, aby zawsze przed wyjściem z domu pokazać pupilowi, jak bardzo go kochasz. Dzięki temu łatwiej będzie mu spędzić ten czas bez ciebie. A po powrocie, przytul go najmocniej jak tylko możesz i spędź z nim trochę czasu. Twój psiak ma tylko ciebie i kocha cię z całego serca!