Dobrze zbilansowana psia dieta. Oto, co powinien jeść pupil i czego trzeba bezwzględnie unikać
Również w przypadku naszych pupili sprawdza się powiedzenie, że jesteś tym, co jesz. Zbilansowana dieta psa pozwoli mu na długo zachować witalność i zdrowie. Dowiedz się, jak dobrze zbilansować jego posiłki i czego bezwzględnie unikać.
Zbilansowana dieta psa, czyli jaka?
Opieka nad psem wymaga dużego zaangażowania. Dotyczy to dopasowania diety, zapewnienia pupilowi codziennego ruchu czy kontroli stanu jego zdrowia. Zbilansowana dieta dla psa to największe wyzwanie, szczególnie dla początkujących właścicieli. Karm mokrych i suchych mamy wiele na rynku. Jak zatem wybrać najlepszą?
Trzeba przede wszystkim patrzeć na skład! Dobra jakościowo karma nie powinna zawierać w sobie zbóż. Im większy procent zawartości mięsa, tym lepiej. Na pewno, jeśli chcemy dobrze zadbać o dietę psa, nie powinniśmy wybierać tanich karm sklepowych. Mają one w sobie wiele ulepszaczy i zapychaczy. Nie dostarczą pupilowi tego, co niezbędne. Jeśli czasem zdarzy nam się podać psu tanią karmę, nie zaszkodzi to od razu jego zdrowiu. Jednak nie powinny one stanowić głównego składnika jego diety. Takie karmy są formą naszego fast fooda. Dlatego sprawdzanie składu karm jest obowiązkiem każdego właściciela. Podawanie wysokiej jakości karmy, odpowiednia suplementacja, wzbogacanie diety psa o warzywa z pewnością wpłynie korzystnie na zdrowie czworonoga.
Karma pełnowartościowa, co warto wiedzieć?
Karmy, które możemy kupić w sklepach dzielimy na pełnoporcjowe i uzupełniające. Jak je rozróżnić? Za karmy pełnoporcjowe uważa się karmy, które mogą stanowić jedyne pożywienie psa. Można takie karmy dla psa dostosować do jego wieku. W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele dobrych karm przeznaczonych dla wieku, typu, wagi oraz preferencji (alergii) psa. Zapewnią one w diecie psa wszystkie niezbędne mu mikroelementy i witaminy. To pożywienie, które dostarczy mu energii i składników odżywczych. Karmami pełnoporcjowymi są zatem zarówno suche jak i mokre karmy dobrze zbilansowane.
Uzupełniające to przede wszystkim smakołyki, przekąski stomatologiczne, czy wszelkiego rodzaju gryzaki, które również powinny być dobrej jakości. Karmy z dobrym składem pozwolą uniknąć późniejszych problemów żołądkowych, a przede wszystkim nazębnych u psa. Czego nie uświadczymy w przypadku karm niskiej jakości. Dodatkowo mogą one pogorszyć stan zdrowia naszego pupila.
Pod żadnym pozorem nie wolno karmić psa cebulą, szczypiorem, winogronami czy czekoladą. Ta ostatnia może go nawet zabić!