Dlaczego pies liże człowieka? Nie każdy zna prawdziwe powody
Psy bardzo często nas liżą. Niektórzy bardzo lubią to uczucie, a inni – wręcz przeciwnie. Zastanawiałeś się jednak kiedyś, dlaczego nasze futrzaki w ogóle to robią? Czas przyjrzeć się temu bliżej.
Jedno z pierwszych zachowań, jakich uczą się szczeniaki
Lizanie jest jednym z pierwszych zachowań, jakich uczą się szczeniaki. Po urodzeniu, psia mama natychmiast zaczyna oblizywać swoje dzieci. W ten sposób nie tylko oczyszcza swoje potomstwo, ale także wytwarza z nimi więź oraz masuje brzuszki po posiłkach. Jak wiadomo, maluszki uczą się od swojej mamy, a więc idąc za jej przykładem, również oblizują się pomiędzy sobą. Jest to więc jedno z pierwszych zachowań, które włącza się do stałego repertuaru zachowań szczeniaka. Wiele czworonogów kontynuuje tę czynność w swoim późniejszym życiu, a inne nie są już do tego tak skore. Wiele zależy tutaj od charakteru futrzaka.
Dlaczego psy liżą ludzi?
Zapewne nieraz zastanawiałeś się, dlaczego tak w ogóle twój pupil cię oblizuje. Okazuje się, że powodów może być więcej. Wiele będziesz w stanie wywnioskować z mowy ciała psa czy też konkretnej sytuacji, w której to robi. Czworonogi mogą to robić, bo:
-
Chcą w ten sposób okazać swoją miłość
Psy często przez lizanie okazują swoją miłość oraz sympatię. Mogą to robić nie tylko w stosunku do ludzi, ale także do innych zwierząt. Zapewne nie raz zauważyłeś, że w grupie psów, w czasie odpoczynku czworonogi często nawzajem się oblizują.
-
Chcą nas zachęcić do zabawy
Psy są sprytnymi stworzeniami i możliwe, że z własnych obserwacji zauważyły, że opiekunowie dają im uwagę, gdy są lizani. Z tego powodu, gdy twój pies cię liże, to być może chce osiągnąć jakiś cel – na przykład pragnie zachęcić cię do zabawy, bo się nudzi.
-
Chcą nas w ten sposób uspokoić
Dla psa lizanie działa niczym terapia antystresowa. Pewnie nie raz zauważyłeś, że gdy się z kimś kłócisz, to twój pies zaczyna cię oblizywać. W ten sposób próbuje cię uspokoić.
-
Doznania zapachowe
Jak wiadomo, psy mają bardzo silny zmysł węchu. Gdy trzymasz więc w dłoni jakieś jedzenie lub głaskałeś wcześniej innego zwierzaka, to twój pupil z chęcią cię obwącha oraz poliże twoją rękę, aby sprawdzić, jakie zapachy na niej pozostały. Psy uwielbiają badać różne zapachy, co prowokuje je do lizania.
Co zrobić, gdy pies liże?
Tutaj wiele zależy od ciebie. Przede wszystkim kieruj się zasadą, aby wzmacniać zachowania pożądane, a te niepożądane ignorować. Od szczeniaka powinieneś nauczyć swojego pupila, czy życzysz sobie, aby cię lizał. Jeśli nie chcesz, żeby pies cię lizał, to w takiej sytuacji odsuń się od niego i ignoruj przez jakieś pół minuty. Wtedy pupil szybko nauczy się, że przez lizanie nie osiąga pożądanego efektu, a wręcz przeciwnie.