Czy zwierzaki posiadają duszę? Oto stanowisko Kościoła
Wielu z nas traktuje zwierzaki jak własne dzieci i kocha je całym sercem. Bez wątpienia nasze futrzaki są zdolne do odczuwania różnych emocji oraz empatii. Często zastanawiamy się jednak, czy one mają dusze. Jak przedstawia się w tej kwestii stanowisko Kościoła?
Czy zwierzaki mają duszę?
Kościół dość jednoznacznie opisuje pojęcie duszy i przyznaje, że nieśmiertelną duszą posiada jedynie człowiek. Według zapisów zwierzaki posiadają jedynie coś na kształt duszy, co umożliwia im bycie świadomymi, przeprowadzanie nieskomplikowanych operacji umysłowych oraz postrzeganie świata na własny sposób. Niestety, według Kościoła dusza ta umiera wraz ze śmiercią ciała jej właściciela. Idąc tą teorią, niemożliwe byłoby spotkanie ukochanego zwierzęcia w Niebie.
Duchowni, którzy interpretowali zapisy księgi na swój własny sposób
Kilka lat temu papież Franciszek wywołał niemałą kontrowersję, gdy pocieszał małego chłopca, który stracił zwierzaka. Głowa Kościoła powiedziała wtedy, że niebo otwarte jest dla wszystkich stworzeń. Co ciekawe, takie stanowisko jest sprzeczne ze słowami katechizmu. Dla przykładu, Jan Paweł II traktował zwierzęta jak naszych odległych krewnych, ale mimo to nigdy nie przyznał, że posiadają duszę.
Jak do tego tematu podchodzili pozostali papieże? Cóż, raczej nie byli już tak przychylni do futrzaków – Pius IX traktował zwierzęta jak żywe automaty czy też biologiczne roboty. W tamtych czasach takie postrzeganie futrzaków było dość powszechne. Wielu ludzi uważało, że zwierzęta nie mają własnej woli ani zdolności do podejmowania świadomych decyzji.
„Bracia mniejsi”
Często nazywamy zwierzęta naszymi braćmi mniejszymi, ale czy wiesz skąd wzięło się to stwierdzenie? Przypisuje się je św. Franiszkowi z Asyżu, który był najbardziej przychylnym zwierzętom świętym. Zaznaczał on, że zwierzęta są naszymi braćmi i powinniśmy się nimi opiekować. Św. Franciszek z Asyżu został ustanowiony za patrona ekologów przez papieża Jana Pawła II.
Co mówi nauka?
Naukowcy uważają, że jest niemal pewne, że zwierzaki posiadają pewnego rodzaju świadomość. Wciąż poznajemy nowe fakty na temat mózgów futrzaków, a zoopsychologia nieustannie się rozwija. Wielu naukowców uważa jednak, że niestety nigdy nie będziemy w stanie dowiedzieć się, jak wyglądają myśli zwierząt i czy w ogóle istnieją. Zapewne zawsze będziemy interpretować zachowania zwierząt przez pryzmat naszego własnego spojrzenia na świat.