×

Jeśli zauważysz te sygnały u psa, pędź do weterynarza. Może mieć cukrzycę

Jeśli masz ukochanego zwierzaka w rodzinie, doskonale wiesz, jak ważne jest jego zdrowie.

Reklama

Właśnie w trosce o dobro i zdrowie pupila, niezbędna jest wiedza, która pomoże wykryć oznaki cukrzycy u zwierząt. Niestety jest to bardzo popularna choroba, zupełnie jak w przypadku ludzi. Objawia się podobnie. Kluczowe okazuje się odżywianie i pomoc medyczna. Czytaj dalej, by dowiedzieć się na co zwrócić szczególną uwagę.

1. Nadmierne picie wody

Psy często piją dużo wody, jednak zwróć na to szczególną uwagę. Jeśli zwierzak wydaje się nadmiernie spragniony i nie opuszcza miski, być może czas na wycieczkę do weterynarza. Cukrzyca podwyższa poziom glukozy, która wchłania wodę i pozostawia uczucie ciągłego pragnienia.

Reklama

2. Częstsze załatwianie potrzeb

Nadmierne pragnienie wiąże się również z nadmiernym wychodzeniem na zewnątrz. Częste sikanie jest następstwem spożywanie sporych ilości wody. Podwyższony poziom glukozy powoduje gromadzenie się wody, a to przyspiesza proces jej przetwarzania. Może się również zdarzyć, że zwierzak ma kłopoty z utrzymaniem moczu.

3. Owocowy oddech

Wiadomo, psi oddech nie pachnie fiołkami, więc wolelibyśmy go nie wąchać. Jednak jeśli zdarzy ci się poczuć, że oddech pupila ma przyjemny zapach, rozważ wizytę u weterynarza. Nadmiar glukozy sprawia, że oddech jest słodki i porównywalny z aromatem owoców.

Reklama

4. Choroby skóry

Cukrzyca może powodować uszkodzenia nerwów, a to z kolei objawia się ranami, szczególnie w okolicach kończyn przez to, że przepływ krwi zostaje zaburzony. Pierwszym znakiem są małe ranki na łapach, zwróć szczególną uwagę na miejsca między poduszkami. W takim przypadku zwierzak również może kuleć.

5. Trudności z oddawaniem moczu

Czasami ciągłe prośby o wyjście na zewnątrz mogą być spowodowane z trudnościami z oddawaniem moczu. Jeśli zauważysz, że zwierzak ustawia się do swoich potrzeb jednak nic się nie dzieje, również jest to niepokojący sygnał. Zaburzony poziom glukozy często powoduje infekcje dróg moczowych, więc pies ma kłopoty z oddawaniem moczu, gdyż sprawia mu to ból i dyskomfort.

6. Utrata wagi

Jeśli dieta się nie zmieniła, a mimo to zwierzak stracił kilka kilogramów, jest to niepokojący sygnał. W przypadku cukrzycy często właśnie tak się dzieje, gdyż organizm nie może uzyskać dostępu do glukozy, więc czerpie energię z masy ciała.

Reklama

7. Zaćma

Powikłania ciężkiej cukrzycy mogą doprowadzić do zaćmy. Mętne plamy pojawiające się na oczach psa, w efekcie końcowym doprowadzają do utraty wzroku. Na szczęście w porę zauważone mogą zostać wyleczone, a przynajmniej zatrzymane, by uszkodzenie wzroku nie było trwałe.

8. Zmęczenie

Jeśli pupil wydaje się być wyczerpany bez konkretnego powodu i nie cieszy się ulubionymi rozrywkami, również może to być objaw cukrzycy. Znaczne zmniejszenie rezerw energii może powodować apatię i pragnienie ciągłego odpoczynku.

Reklama

Może Cię zainteresować