W królestwie zwierząt nowe życie powstaje na bardzo różne sposoby. Czasem nowo narodzone maleństwa są wielkości piórka, a czasem ważą tonę i trudno je wręcz nazywać maleństwami. Zdarza się nawet, że to samiec rodzi potomstwo, a nie samica. A jeśli weźmiemy jeszcze pod uwage fakt, że niekiedy ciąże trwają nawet i 3 lata, to już w ogóle można dostać zawrotów głowy.
#1 Grzbietoród amerykański
Ten rodzaj południowoamerykańskiej żaby ma przedziwne zwyczaje. Po zapłodnieniu jaj samicy przez samca składa on je na plecach swojej wybranki. Samicy wokół jaj wyrasta skóra, która je dodatkowo zabezpiecza. Wyklucie młodych następuje po 4 miesiącach na grzbiecie samicy.
#2 Żyrafa
Po 15 miesiącach ciąży samice wydają potomstwo na świat w pozycji stojącej. Jako, że żyrafy mają długie nogi, maleństwa w chwili narodzin spadają z łona matki z wysokości ok. 1,5 metra na ziemię. Ale młode są zwykle bardzo dzielne, po pół godzinie od narodzin potrafią już same wstac. A po 10 godzinach biegają razem z matką po zielonych polach.
#3 Kangur
Kangurzyca bezpośrednio po urodzeniu młodych umieszcza je w woreczku utworzonym z fałdy brzusznej. Tam są karmione przez matkę, przez kilka pierwszych miesięcy do czasu, aż staną się na tyle silne, aby móc to miejsce opuścić.
#4 Giętkoząb cętkowany
To mała, leniwa, ale bardzo sprytna rybka. Jaja swojego potomstwa składa pomiędzy jajami pielęgnicy i pozwala jej odwalić za siebie całą robotę. Na domiar tego, jego potomstwo wykluwa się szybciej od wspomnianego gatunku. I pierwsze co robi, to robi sobie obiadokolację z części jaj pielęgnicy.
#5 Pielęgnica
A oto i ofiara bezwzględności gietkozęba. Samice tego gatunku są bardzo zapobiegliwymi i ostrożnymi matkami. Z obawy o swoje potomstwo często trzymają jaja w swoich ustach, aż do wyklucia się młodych. Zwykle trwa to 7 dni, więc przez ten czas samice nic nie jedzą.
#6 Płaszczak
To rodzaj rekina. Ciąża u tego gatunku trwa aż 3,5 roku. W odróżnieniu od większości swoich kuzynów, choć składaja jaja, to młode wydostają się na ich świat już po uwolnieniu się ze skorupy. Proces ten bowiem ma miejsce w ciele płaszczaków.
#7 Platypus (czyli dziobak australijski )
Jest to jeden z niewielu ssaków, którego organizm umożliwia składanie jaj. Okres ciąży trwa 28 dni, po czym samica kopie w ziemi dół i tam składa jaja, które wysiaduje przez kolejne 10 dni. Gdy małe już się wyklują, pozostają nadal w swojej norce, gdzie są karmione przez matkę przez 3-4 miesiące.
#8 Kiwi
W przypadku tych cudacznych ptaków, które najczęściej spędzają całe życie w monogamii ze swoim partnerem (rzadkie wśród zwierząt), najciekawsza jest wielkość jaja składanego przez samicę. Zazwyczaj jest ono wielkości 15%-20% ciała samicy. Wyobrażasz sobie urodzić takie wielgachne dziecko?
#9 Pławikonik (konik morski)
Pary tych zwierząt są monogamiczne i łączą się z sobą na całe życie. Na samym początku samice składają jaja w sakiewce brzusznej samca, gdzie zostają one przez niego zapłodnione. I to samiec w tej parze odpowiada za wysiedzenie jaj, dopóki nie wyklują się z nich młode.
#10 Długopłetwiec oceaniczny
Ta ważąca przeciętnie 40 ton odmiana wieloryba ciążę nosi zwykle 11 miesięcy. Młode, które wydaje na świat, mają średnio 4 metry i ważą nawet 1,5 tony. Od razu po narodzinach potrafią pływać.