Berneński pies pasterski od A do Z, czyli wszystko o rasie
Berneński pies pasterski znany również jako Berneńczyk to duża rasa pochodząca ze Szwajcarii. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje o Berneńczykach.
Berneński pies pasterski historia
Psy w typie Berneńczyków żyły na terenie Szwajcarii jeszcze przed przybyciem Rzymian. Pomiędzy 1000 a 600 r. p.n.e. nad Jeziorem Zuryskim znaleziono bowiem pozostałości czaszek psów w typie dzisiejszych berneńskich psów pasterskich.
Rasa zyskała większe zainteresowanie na przełomie XIX i XX wieku. Ludzie wykorzystywali przedstawicieli rasy jako psy zaganiające oraz pilnujące zwierząt stadnych. Pomagały również ciągnąć wozy.
Pod koniec XIX rasa zyskała pierwszą oficjalną nazwę, a w 1899 roku powstał Związek Kynologiczny „Berna”. Po wystawie w 1904 roku psy te zostały docenione przez światowych hodowców, a od tamtej pory zainteresowanie rasą zaczęło wzrastać.
W 1907 roku podano pierwszy wzorzec Berneńczyka, a w 1913 roku rasa została uznana przez Szwajcarski Związek Kynologiczny.
Berneńczyk wygląd
Przedstawiciele rasy osiągają wagę od 40 do 60 kg oraz wysokość w kłębie od 58 do 70 cm. Zdarzały się jednak większe osobniki.
Berneńczyk to duży pies z długą sierścią, ogonem oraz ciemnobrązowymi oczami. Umaszczenie jest czarne z brązowo-czerwonym podpaleniem na klatce piersiowej, kończynach, policzkach i nad oczami. Oprócz tego występują również białe znaczenia.
Berneński pies pasterski charakter
Nie daj się zwieść rozmiarom Berneńczyków – w rzeczywistości te psiaki są bardzo łagodne i przyjazne i wrażliwe. Dobrze dogadują się z dziećmi i są w stosunku do nich bardzo opiekuńcze.
Silnie przywiązują się do członków swojej rodziny i wymagają bliskiego kontaktu z człowiekiem. Pozbawione towarzystwa Berneńczyki stają się smutne i lękliwe.
Psy te tolerują obcych oraz inne zwierzęta. Mają jednak instynkt stróża – zaniepokojone będą o tym alarmować. Berneńczyki potrzebują sporo codziennego ruchu.
Berneński pies pasterski choroby
Berneńskie psy pasterskie są narażone na dysplazję stawów oraz zagrażający życiu skręt żołądka. Z tego względu nigdy nie wolno ich karmić przed aktywnością fizyczną. Nowotwory występują dość często – są przyczyną 40% zgonów tych psów.
Może wystąpić również wywinięcie i podwinięcie powiek, postępujący zanik siatkówki, padaczka, dysplazja nerkowa, mielopatia zwyrodnieniowa, kłębuszkowe zapalenie nerek, choroba von Willebrandta oraz steroidozależne zapalenie tętnic opon mózgowych.
Psy te mają skłonność do nadwagi i źle radzą sobie z wysokimi temperaturami. Długość życia berneńskich psów pasterskich wynosi 6-8 lat. To znacznie krócej niż psy innych ras o podobnych rozmiarach.
Berneński pies pasterski pielęgnacja
Długa sierść berneńskiego psa pasterskiego wymaga regularnego szczotkowania (około 2 razy w tygodniu), a w okresie linienia należy zwiększyć regularność zabiegu. Szczególną uwagę trzeba zwracać na sierść wokół uszu, gdyż w tym miejscu ma skłonność do kołtunienia.
Nie zapominaj też o przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.
Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów
Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.
Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki
Berneński pies pasterski szczeniaki
Myślisz o przygarnięciu szczeniaka Berneńczyka? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że szczenię może być ci wydane najwcześniej w wieku 8 tygodni.
Berneński pies pasterski hodowla
Jeśli chcesz zakupić Berneńczyka, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.
Berneński pies pasterski cena
Ile kosztuje berneński pies pasterski? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 1500 zł do 4000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!
Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli