×

Sanepid ostrzega przed groźną chorobą odzwierzęcą. Coraz więcej przypadków

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed bąblowicą – niebezpieczną chorobą, którą można zarazić się od zwierząt. Wywołują ja larwy tasiemców bąblowych. W czasie lata liczba zachorowań znacznie wzrasta, a w szczególności u dzieci. Z tego względu należy być bardzo ostrożnym oraz wiedzieć, jak chronić się przed chorobą.

Coraz więcej przypadków bąblowicy

W okresie letnim mamy coraz więcej przypadków bąblowicy. Jest to choroba pasożytnicza wywoływana przez tasiemce z rodzaju Echinococcus: E. granulosus i E. multilocularis oraz w wyjątkowych przypadkach także E. oligarthrus i E. vogeli.

Chorobą można zarazić się zarówno na terenach leśnych jak i w miejskich. W jaki sposób do tego dochodzi? Na przykład przez zjedzenie niemytych owoców leśnych lub przez przypadkowe spożycie jaj tasiemców znajdujących się w wodzie lub glebie zanieczyszczonej odchodami zakażonych zwierząt. Do zarażenia może dojść także przez bezpośredni kontakt z psami i lisami, ponieważ jaja tasiemców mogą znaleźć się na sierści, języku oraz pysku zakażonych zwierząt.

Bąblowica – objawy

Choroba ta postępuje bardzo powoli, a z tego względu jej rozpoznanie bywa trudne. Głównym objawem jest wystąpienie torbieli, która najczęściej występuje w wątrobie. Odczyn zapalny z czasem powoduje wytworzenie torebki włóknistej wokół torbieli.

Torbiel zaczyna powodować objaw uciskowe uciskowe: może doprowadzić do zastoinowe zapalenie wątroby, cholestazy  albo nadciśnienia wrotnego. Pęknięcie torbieli może spowodować rozsiewanie pasożyta oraz wstrząs anafilaktyczny.

Bąblowica płuc przez ucisk tkanki płucnej powoduje niedodmę. Bąblowica kości z czasem prowadzi do zaniku kości. Zajęcie mózgu natomiast przebiega z objawami guza mózgu.

Jak chronić się przed bąblowicą?

Pamiętaj aby zachować szczególne środki ostrożności oraz nauczyć także swoje dzieci, jak chronić się przed tą niezwykle niebezpieczną choroba. Oto środki ostrożności:

  • przestrzegaj środków higieny
  • po kontakcie ze zwierzęciem dokładnie myj ręce
  • po powrocie z lasu, polu czy też ogrodu, dokładnie myj ręce
  • regularnie odrobaczaj zwierzęta domowe
  • dokładnie myj owoce oraz warzywa przed spożyciem
  • przez przygotowaniem posiłku, dokładnie myj ręce
  • chroń swoją posesję przed dziką zwierzyną
  • nie pozwalaj swojemu psu łapać gryzoni
  • w czasie pobytu w lesie miej na oku swoje dzieci i nie pozwalaj im wkładać niczego do buzi

 

 

 

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować