×

5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki. Ta część ciała wymaga pielęgnacji!

Psie łapki są równie wrażliwe co nasze stopy, dlatego one także zasługują na specjalną pielęgnację. Pamiętaj, że ty też nie chciałbyś chodzić po rozgrzanym chodniku lub zimnym śniegu bez zapewnienia ochrony swoim stopom. Właśnie dlatego należy pamiętać o dbaniu o łapki naszych futrzaków. Niestety wielu opiekunów o tym zapomina, a to jest naprawdę bardzo ważne. Nie wiesz jak to robić? Poniżej znajdziesz 5 niezbędnych porad, które z pewnością ci w tym pomogą.

Reklama

Oto 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o łapki psa:

#1 Przycinanie pazurków i sierści na łapach

Psy w naturalny sposób ścierają sobie pazurki podczas biegania po twardych powierzchniach. Niestety w domu jest to niemożliwe, a na dworze czworonogi często bawią się na trawie. W takich warunkach pies nie jest w stanie zetrzeć sobie pazurków do prawidłowej długości. Dodatkowo większość czworonogów posiada piąty pazur, który nigdy nie dotyka podłoża, przez co wymaga regularnego przycinania.

Pazurki psa muszą mieć odpowiednią długość. Absolutnie nie mogą wbijać się w ziemię, ponieważ wtedy są stanowczo za długie. Możesz obcinać je sam lub poprosić o to weterynarza czy też groomera. Pazurki czworonoga obcina się za pomocą specjalnych nożyczek, ale pamiętaj, żeby nie przycinać ich zbyt krótko, bo wtedy pupilowi zacznie lecieć krew.

Reklama

Na poniższym obrazku zobaczysz idealną długość pazurków psa oraz jak prawidłowo je przycinać. To na pewno wiele ci rozjaśni!

Źródło: tractive.com

Źródło: tractive.com

Pamiętaj, że sierść pomiędzy poduszkami na psich łapach również powinna być przycinana. W innym przypadku w tych miejscach powstaną kołtuny. Rozczesuj sierść na łapach i przycinaj ją tak, aby była równa.

Reklama

#2 Nawilżanie poduszek psich łap

Poduszki psich łapek pękają i krwawią, jeśli są zbyt suche. Właśnie dlatego powinno się je odpowiednio nawilżać. Nigdy nie używaj w tym celu ludzkiego balsamu, ponieważ taki środek mógłby sprawić, że poduszki stałyby się zbyt miękkie, a to doprowadziłoby do kolejnych problemów.

Używaj środków specjalnie przeznaczonych do nawilżania wysuszonych łapek psa. W jaki sposób wcierać kosmetyk? Dobrze rozmasuj go na psiej łapce oraz wetrzyj pomiędzy opuszki.

#3 Środki ostrożności w czasie lata

Psie łapki odczuwają ciepło w ten sam sposób co ludzkie stopy. Miej to na uwadze podczas spacerów w upalne dni.

Reklama

Spacer po chodniku nagrzanym do 50 stopni będzie dla zwierzaka bolesny i nieprzyjemny, ale prawdopodobnie nie stanie się przyczyną trwałych uszkodzeń. Przy temperaturze 60 stopni, wystarczy minuta, aby łapy zwierzaka ucierpiały. Zaś powyżej 60 stopni, taki spacer może zakończyć się poważnymi oparzeniami i uszkodzeniami.

W czasie lata pamiętaj o podstawowych zasadach:

  • unikaj nagrzanych chodników i spacerów w samo południe
  • w upalne dni wybieraj trawiaste ścieżki
  • schładzaj łapy psa za pomocą zimnej wody
  • kup specjalne skarpety lub buty, które będą chronić łapy twojego pupila

#4 Środki ostrożności w czasie zimy

Nadmierny kontakt łapek z zimnem i śniegiem może spowodować ich wysuszenie, a to z kolei  doprowadza do pęknięć. W czasie zimy drogi oraz chodniki są solone, a to również nie jest korzystne dla naszych czworonogów.

Kiedy podczas zimy wracasz ze spaceru, opłucz psie łapki ciepłą wodą, ponieważ w ten sposób zmyjesz sól oraz chemikalia, które mogły znajdować się na chodniku. Alternatywą jest posmarowanie psich łapek specjalnym środkiem tuż przed spacerem. W tym celu wybierz kosmetyk dla zwierząt, który sprawi, że sól nie przedostanie się do łapek twojego pupila.

Źródło: petguide.com

Źródło: petguide.com

#5 Pierwsza pomoc w przypadku zranienia łapki

Po dłuższej aktywności, zawsze sprawdzaj łapki swojego psa. Czasami zdarza się, że w czasie zabawy pies przetnie swoją łapkę, a wtedy należy mu odpowiednio pomóc. Jeśli opuszki czworonoga krwawią, oczyść je za pomocą środka bakteryjnego i kontroluj łapkę.

Jeśli stan łapki pupila się nie poprawi, to koniecznie skontaktuj się z weterynarzem w celu uzyskania profesjonalnej pomocy.

Koniecznie pokaż ten artykuł znajomym, którzy opiekują się psem!

 

 

 

 

 

 

Reklama

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować