14 niesamowitych faktów na temat psów, których wcześniej zapewne nie znałeś
Istnieje tak wiele fascynujących faktów na temat psów, że ciężko jest znać je wszystkie. Mimo że te niesamowite zwierzaki ciągle nas zadziwiają, my wciąż chcemy dowiedzieć się jeszcze więcej na ich temat. Czworonogi oferują nam przyjaźń oraz bezwarunkową miłość pomimo faktu że nie rozumieją wielu rzeczy, które nas dotyczą. Na szczęście my mamy tę możliwość i możemy nauczyć się chociaż trochę na temat życia psa. Od prostych i zabawnych faktów po poruszające chwile, czworonogi dają nam tak wiele, że zasługują na spore uznanie.
14 niesamowitych faktów o psach, których wcześniej mogłeś nie znać:
#1 Psy dobrze widzą w ciemności
Nie od dziś wiadomo, że koty widzą w ciemności. Okazuje się, że nie tylko one. Psy również bardzo dobrze widzą nocą. Ma to związek ze strukturą ich oczu i kilkoma cechami, których nie posiadają ludzie.
Kiedy twój pies się w ciebie wpatruje, zwróć uwagę na jego źrenice. Czworonogi mają bardzo duże źrenice, które oprócz tego, że są naprawdę urocze, pozwalają psom na odbieranie większej ilości światła. Całe to światło jest następnie pochłaniane przez światłoczułe receptory zwane pręcikami. Pręciki znajdują się także w ludzkich oczach, ale psy mają ich znacznie więcej. To właśnie dzięki nim czworonogi bardzo dobrze widzą w ciemności.
#2 Prawidłowa temperatura psa jest nieco wyższa niż u ludzi
Normalna temperatura ciała czworonoga jest zależna od jego rasy i waha się w zakresie od 37,5 do 39°C. Gdy następnym razem zmierzysz czworonogowi temperaturę, to nie panikuj, gdy wynik znajduje się w tym zakresie. On wcale nie ma gorączki!
#3 Psy nie pocą się przez całe ciało
Podczas upalnych dni, czworonogom jest znacznie cieplej niż nam. Wszystko przez to, że mają dużo mniej mechanizmów chłodzenia. Ludzie pocą się przez praktycznie całe ciało. Nasze pupile natomiast chłodzą się głownie przez pyszczek, łapki oraz uszy. Są to bardzo małe obszary w stosunku do reszty ciała.
#4 Psi węch jest od 10 do 100 tysięcy razy silniejszy niż ludzki
Nosy naszych czworonogów mają niezastąpioną moc. One są od 10 do 100 tysięcy razy czulsze niż nosy ludzkie. Psy posiadają aż 300 milionów receptorów węchowych, a my zaledwie 6 milionów. Dzięki temu nasze pupile potrafią wyczuwać różne choroby oraz zjawiska jeszcze wcześniej niż my.
#5 Psy bardzo dobrze słyszą wysokie dźwięki
Częstotliwość dźwięku mierzona jest w hercach. Im więcej herców, tym dźwięk jest wyższy. Ludzie słyszą najlepiej na poziomie 2000 Hz, za to psy na poziomie 8000 Hz. Różnica jest naprawdę spora.
#6 Czworonogi posiadają kilkanaście mięśni umożliwiających ruszanie uchem
Zapewne zauważyłeś, że gdy twój pies usłyszy w oddali jakiś dźwięk, to jego ucho od razu zaczyna poruszać się w jego kierunku. Wszystko dzięki specjalnym mięśniom, które mu to umożliwiają.
#7 Psy nie bez powodu kopią łapkami po załatwieniu potrzeb
Psy mają w łapach gruczoły, które uwalniają wyjątkowe feromony. Czworonogi pocierają łapy po ziemi, aby uwolnić tzw. zapach terytorialny. Twój pies robi to po to, aby dać znać innym psom, że oznaczył ten obszar. Taki rodzaj zachowania jest sposobem ustalania hierarchii i odpowiedzialności za terytorium. Wypuszczanie feromonów przez łapy, pozwala innym psom wiedzieć, kto jest szefem.
Niezależnie od tego, czy chodzi o ustanowienie rangi na nowym terytorium, czy też o określenie statusu psa alfa, czworonogi pocierają łapy z powodu chęci dominacji. Takie zachowanie dotyczy zarówno dużych jak i małym psów.
#8 Psy wcale nie są daltonistami
Niektórzy ludzie myślą, że psi wzrok jest jak oglądanie starego czarno-białego filmu. Prawdą jest jednak, że psy wcale nie są daltonistami. Oprócz czarnego i białego dostrzegają także inne kolory.
Psy postrzegają jednak kolory inaczej niż ludzie i ma to związek z receptorami w ich oczach.
Receptory te znajdują się w siatkówkach i odpowiadają za postrzeganie kolorów. Ludzie mają 3 rodzaje rodzaje receptorów, a każdy z nich jest wrażliwy na określony kolor – czerwony, zielony oraz niebieski. Czworonogi natomiast posiadają tylko 2 rodzaje receptorów – jeden wrażliwy na żółty, a drugi na niebieski. Psy postrzegają kolory dwubarwnie, a ludzie trójbarwnie.
#9 Inteligencja przeciętnego psa jest na poziomie 2-letniego dziecka
Ten fakt jest bardzo wiarygodny. Wystarczy spojrzeć, jak szybko psy uczą się nowych rzeczy oraz jak łatwo można się z nimi komunikować.
#10 Trzy psy przeżyły katastrofę Titanica
Wszystkie trzy ocalałe czworonogi podróżowały pierwszą klasą. Opiekunką jednego z uratowanych psów była Margaret Hays. Kobieta kupiła zwierzaka podczas pobytu w Paryżu. Podczas akcji ratunkowej okryła psa kocem i zabrała ze sobą do łodzi ratunkowej. Drugi czworonóg został uratowany przez Elizabeth Rothschild.
Niestety nie wszystkie czworonogi miały tyle szczęścia. W niektórych przypadkach opiekunowie odmawiali opuszczenia statku bez swoich pupili i ginęli razem z nimi.
#11 Owczarek niemiecki poprowadził niewidomego opiekuna przez Szlak Appalachów liczący ponad 2100 km
Niewidomy Bill Irwin był w stanie udać się na wędrówkę przez Szlak Appalachów, liczący ponad 2100 kilometrów. Wszystko za sprawą owczarka niemieckiego o imieniu Orient. Wierny pies prowadził Billa, dzięki czemu mężczyzna stał się pierwszym niewidomym człowiekiem, który wykonał tę wędrówkę.
#12 Psy są w stanie wykrywać różne schorzenia medyczne
Czworonogi wykrywają różne kłopoty zdrowotne – między innymi zbyt niski spadek poziomu cukru we krwi, zbliżający się atak narkolepsji, napady lękowe, a nawet nowotwory. Wszystko za sprawą ich nosów.
#13 Zapach psich łap nie bierze się z nikąd
Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego łapki twojego psa pachną jak niektóre z twoich ulubionych przekąsek (np. chrupki kukurydziane lub popcorn)? W rzeczywistości jest to spowodowane rozwojem bakterii na ich łapach. Nie martw się, to całkowicie normalne.
#14 Psy odegrały ważną rolę w akcji ratowniczej podczas ataków terrorystycznych 11 września 2001r.
Prawie 350 psów ratowniczych pracowało bez wytchnienia, aby znaleźć zaginione osoby pod gruzami w czasie ataków terrorystycznych 11 września 2001r. Czworonogi znalazły nie tylko wiele żywych oraz zmarłych, ale także wspierały ratowników w czasie wyczerpującej pracy.