Wyglądają jakby wymyślił je jakiś szalony artysta, albo jakby przybyły z innej planety. Te ptaki-cudaki nie da się nie podziwiać dla ich niezwykłego wyglądu i barwnych kolorów, jakimi cieszą nasze oko.
#1 Kondor królewski
Występuje w Ameryce Południowej i Centralnej. To jeden z najbardziej miłosiernych padlinożerców - w przeciwieństwie do innych swych pobratymców nie dobija chorych i bliskich śmierci zwierząt i żywi się wyłącznie padliną.
#2 Koroniec siodłaty
Znaleźć go można jedynie w trudno dostępnych lasach Nowej Gwinei. Uwierzysz, że to odmiana gołębia (o ile piękniejsza!)?
#3 Rupicola
Żyje w Ameryce Południowej. Jego nazwa znaczy dosłownie "mieszkaniec skał". Można powiedzieć, że samce to prawdziwi modnisie - ich wspaniały grzebień na głowie służy przyciągnięciu uwagi samic.
#4 Rajski Ptak
Wystepuje głownie w Papui Nowej Gwinei i w Australii. Jego upierzenie jest tak ciemne, gdyż potrafi wchłonąć aż 99.95% światła, jakie na nie pada. Samce słyną z tańców godowych, jakie odprawiają przed samicami.
#5 Bażant złocisty
Występuje w środkowych i południowych Chinach, gdzie jest dość powszednią odmianą. Niczym specjalnym się nie wyróżnia, oprócz oczywiście bajecznego wyglądu. Jest kojarzony ze szcześciem i powodzeniem.
#6 Orłosęp czerwony
Występuje w różnych częściach Azji i Afryki. Jest padlinożercą i dość brutalnie rozprawia się z ofiarami - ich kości zrzuca na skały, starając się je rozbić, robi tak też z żółwiami. Niekiedy próbuje strącić w przepaść duże zwierzęta.
#7 Trzewikodziób
Zamieszkuje głównie środkową i południową Afrykę. To jeden z najdroższych ptaków sprzedawanych nie tylko do ZOO. Jest także nielegalnie łapany i kupowany w celach konsumpcyjnych (cenę jego podbija nie tylko rzadkość występowania, ale i to, że nie chce się rozmnażać w niewoli).
#8 Dzioborożec
Występuje w Afryce subsaharyjskiej. Zjada praktycznie wszystko. Najciekawiej zachowuje się samiec w okresie tuż po zapłodnieniu samicy - zamurowuje ją wraz z jajami w dziupli za pomocą błota i dba o nią, aż potomstwo się wykluje i stanie się na tyle duże, aby móc radzić sobie samemu - wtedy samica rozbija swoje "więzienie" i się uwalnia wraz z młodymi.
#9 Fregata białobrzucha
Spotkać ją można prawie wyłącznie na Wyspie Bożego Narodzenia, gdzie gniazduje. Jest krytycznie zagrożona wyginięciem, tępią ją niestety od pokoleń miejscowi rybacy.
#10 Nocolot
Występują w Ameryce Południowej i Środkowej. Jak sama ich nazwa wskazuje, są aktywne głownie w nocy, a duże, wyłupiaste oczy pewnie im służą po to, by lepiej orientować się w ciemnościach.
#11 Kiściec tajwański
Spotkać go można jedynie na górskich zboczach centralnego Tajwanu i w jego nietkniętych przez człowieka lasach. Nadaje się jednak również do hodowli i co najciekawsze jest bardzo nieśmiałym ptakiem w trakcie spożywania jedzenia - robi to w ukryciu, a najmniejszy szmer potrafi go spłoszyć.
#12 Kondor wielki
Zamieszkuje Andy w Ameryce Południowej. Żywi się nie tylko padliną, ale i jajami rabowanymi w koloniach kormoranów. Samica składa tylko jedno jajo raz na 2 lata.
#13 Mandarynka (kaczka chińska)
Zamieszkuje wschodnią Azję. Jest powszechnie uważana za najpiękniejszą z kaczek. W kulturze chińskiej jest uważana za symbol wierności, gdyż samiec z samicą łączy się na całe życie.