Czy to na drodze udomawiania przez człowieka, czy też za sprawą naturalnych procesów, królestwo zwierząt nie przestaje się rozwijać. Niektóre zwierzęta pomimo ewolucji wciąż pozostają podobne do swoich przodków, podczas gdy inne zupełnie nie przypominają swoich krewnych. Poniższe 11 zdjęć przedstawia zwierzęta, które niemal całkowicie utraciły podobieństwo do swoich przodków.
#1 Udomowione świnie
Większość udomowionych ras świń pochodzi od dzików. Archeologiczne dowody wskazują, że świnie zostały udomowione już 13 000 - 12 700 lat p.n.e. Były hodowane głównie do pożywienia, chociaż wczesne cywilizacje używały również świńskich skór jako tarcz, ich szczecinę wykorzystywały do produkcji szczotek, a kości jako narzędzi i broni. Podczas ewolucji wynikającej z udomowienia świnie straciły grubą sierść i kły.
#2 Krowy
Tur, czyli wymarły gatunek dzikiego bydła zamieszkiwał Europę, Azję i Afrykę Północną. Naukowcy uznają go za przodka bydła domowego oraz współczesnego żubra. Bydło, które dziś najczęściej spotykamy to bydło mleczne lub mięsne.
#3 Żyrafy
Najbliższy znany krewny żyrafy to wymarły gatunek Samotherium. Jego anatomia pokazuje przemianę szyi do tej spotykanej u żyrafy. Samotherium prowadziło wędrowny tryb życia. Żyło w lasach Eurazji około 7 milionów lat temu. Jego szyja miała długość około jednego metra, czyli mniej więcej połowy długości szyi dzisiejszych żyraf. Powszechnie uważa się, że niedobór pożywienia w pobliżu ziemi doprowadził do wydłużenia szyi, dzięki czemu zwierzęta mogły dosięgnąć do roślinności znajdującej się wyżej.
#4 Konie
Przypuszcza się, że współczesny koń wyewoluował z wymarłego już gatunku Eurohippus. Eurohippus były niskimi stworzeniami o długości 30–60 cm w kłębie i ważyły zaledwie około 10 kg. Ewolucja nastąpiła z powodu zmiany diety. Zwierzęta przestały jeść liście na rzecz trawy. Oprócz tego przodkowie konia musieli rozwinąć większą prędkość, aby móc uciekać przed drapieżnikami.
#5 Słonie
Moeritherium było zwierzęciem zamieszkującym bagna, które przypominało hipopotama. Obecnie jest uważane przez naukowców za starożytnego krewnego słonia. W przybliżeniu miało wielkość tapira - 74 do 107 cm wysokości.
#6 Króliki
Przodkowie dzisiejszych królików wyglądali zupełnie inaczej. Nuralagus, który jest powszechnie uważany za krewnego królików był około 6 razy cięższy niż współczesny królik. Nie był też tak zwinny i nie potrafił skakać. Od starożytnych Nuralagus współczesne króliki przeszły długą drogę. W wyniku krzyżowania wyewoluowały tworząc rasy o różnorodnych kształtach i rozmiarach.
#7 Ptaki
Inżynieria genetyczna i badania kopalin wskazują, że dzisiejsze ptaki to współczesne pierzaste dinozaury, które ewoluowały w późnym okresie jurajskim. Co ciekawe, najbliższymi żyjącymi krewnymi ptaków są krokodyle.
#8 Delfiny
Delfiny są spokrewnione z Indohyusem, wymarłym zwierzęciem lądowym, od którego oddzieliły się około 48 milionów lat temu.
Indohyus był wszystkożernym stworzeniem wielkości szopa lub kota domowego. Wyglądem nieco przypominał świnię. Gruba i ciężka powłoka zewnętrzna oraz kości zmniejszające wyporność pozwalały mu utrzymać się pod wodą.
#9 Rekiny
Rekiny to tajemnicze stworzenia i niewiele wiadomo o nich ani o tym, jak ewoluowały. Jednak w wielu kręgach naukowych Helicoprion jest uważany za ich przodka. Tzw. okółek zębowy jest nadal kwestią sporną wśród badaczy. Niektórzy uważają, że jest obecny w dolnej szczęce, inni sądzą, że był w górnej szczęce. Dyskusyjne jest również to, czy był zwinięty do wewnątrz, czy na zewnątrz.
#10 Puszczyki
Puszczyk to przykład tego, jak zmiany klimatyczne wymuszają ewolucję. W przeszłości puszczyk w kolorze szarym przewyższał liczebnie sowy w kolorze brązowym. Wraz z ociepleniem klimatu i przerzedzaniem się pokrywy śnieżnej liczba brązowych puszczyków wzrosła. Jest to naturalny sposób ewolucji sowy, umożliwiający zachowanie kamuflażu w stale zmieniającym się środowisku.
#11 Udomowione owce
Muflon jest powszechnie uznawany za przodka owcy domowej. W wyniku ewolucji dzisiejsze owce stały się znacznie bardziej poskromione niż ich przodkowie. Muflony miały zwykle brązową sierść, podczas gdy owce udomowione przyjmują odcień sierści od śnieżnobiałego do ciemnobrązowego. Współczesny, biały kolor jest wynikiem selektywnej hodowli.