×

10 niepokojących znaków, które świadczą o tym, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Pseudo-hodowle są dość częstym zjawiskiem, dlatego warto być ostrożnym przy zakupie szczeniaka. Pamiętaj, że w takich miejscach liczą się jedynie zyski, a dobro zwierzaków nie jest tam ważne. Właśnie dlatego psa kupuje się jedynie w hodowlach zarejestrowanych w Polskim Związku Kynologicznym bądź adoptuje ze schroniska. Poniżej znajdziesz 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak, którego chcesz kupić, pochodzi z pseudo-hodowli:

Reklama

10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli:

#1 Nie możesz obejrzeć rodziców szczeniaka

Jeśli hodowca nie pozwoli ci spotkać się z rodzicami malucha, powinieneś od razu odejść. Brak możliwości obejrzenia rodziców szczeniaka jest jak kupno samochodu bez znajomości jego marki. Nigdy tego nie rób. Pamiętaj, że dla odpowiedzialnego i doświadczonego hodowcy przedstawienie rodziców malucha nie jest problemem, tylko chlubą.

#2 Zamiast zaprosić cię do hodowli, hodowca umawia się z tobą w miejscu publicznym

Jeśli zadzwonisz do hodowcy, a on zaproponuje ci spotkanie w miejscu publicznym, to znaczy, że masz do czynienia z pseudo-hodowlą. Prawdopodobnie nie chce zaprosić cię do hodowli, ponieważ czworonogi są tam przetrzymywane w przerażających warunkach. Nigdy nie kupuj psiaka od takiej osoby. Pamiętaj, że powinieneś wiedzieć, gdzie urodził się twój szczeniak!

Reklama

#3 Hodowca zajmuje się sprzedażą wielu różnych ras

Renomowani hodowcy skupiają się na jednej rasie, a maksymalnie dwóch. Jeśli znajdziesz w Internecie hodowlę oferującą masę różnych ras, to znaczy, że masz do czynienia z pseudo-hodowlą. Unikaj tego jak ognia!

#4 Wiele miotów

Źródło: petguide.com

Źródło: petguide.com

Załóżmy, że dzwonisz do hodowcy i pytasz, czy ma szczeniaki na sprzedaż. W prawdziwej hodowli odpowiedź zapewnie będzie brzmiała: „Mam jeden miot szczeniąt, ale jest już lista oczekujących na maluchy”. W pseudo-hodowli odpowiedź zabrzmi: „Tak, aktualnie mamy 3 mioty szczeniąt, a 2 kolejne są już w drodze”.

Reklama

Jeśli hodowca oferuje na sprzedaż wiele miotów, to znaczy, że masz do czynienia z pseudo-hodowlą.

#5 Brak szczepień

Źródło: rollingstone.com

Źródło: rollingstone.com

W pseudo-hodowlach chodzi jedynie o zysk, w związku z tym tacy hodowcy nie będą chętni, aby wydawać pieniądze na szczepienie szczeniąt oraz ich rodziców.

Przy zakupie pieska, zawsze najpierw zapytaj czy maluch oraz jego rodzice zostali poddani szczepieniom. Jeśli nie, to masz do czynienia z pseudo-hodowlą.

Reklama

#6 Hodowca daje ekstremalne obietnice

Pseudo-hodowca wmówi ci wszystko, abyś tylko kupił od niego szczeniaka i szybko zniknął. Jeśli mówi ci wszystko, co chcesz usłyszeć oraz podaje ci ekstremalne i dziwne obietnice, to lepiej zachować ostrożność.

#7 Szczeniak jest brudny i brzydko pachnie

Prawdziwa hodowla zawsze jest czysta i regularnie sprzątana. Jeśli szczeniak, którego chcesz kupić, jest brudny i brzydko pachnie, to najprawdopodobniej żyje w złych warunkach. To wiąże się z pseudo-hodowlą.

#8 Brak umowy

Źródło: nhpr.org

Źródło: nhpr.org

Renomowani hodowcy dbają o to, co stanie się ze szczeniakiem nawet po opuszczeniu hodowli. Właśnie dlatego spisują z kupującym umowę, która chroni zarówno jego jak i psa. W takiej umowie zawarte są punkty dotyczące między innymi prawidłowej opieki nad psem. Jeśli przy zakupie nikt nie podpisuje z tobą umowy, to znaczy, że to pseudo-hodowla.

#9 Szczeniak jest zbyt młody

Źródło: peta.org

Źródło: peta.org

Pseudo-hodowcy chcą jak najwcześniej pozbyć się szczeniaka, ponieważ w ten sposób ponoszą niższe koszty jego utrzymania. Pamiętaj, że 8 tygodni to minimalny wiek, w którym maluch może być zabrany od mamy i reszty rodzeństwa. Jeśli ktoś chce sprzedać ci młodszego szczeniaka, to znaczy, że masz do czynienia z pseudo-hodowlą.

#10 Szczeniak wszystkiego się boi

Źródło: change.org

Źródło: change.org

Oczywiście, wszystko może zależeć od charakteru psa, jednak w renomowanych hodowlach dba się o socjalizację psa oraz oswajanie go z różnymi przedmiotami domowymi. Jeśli szczeniak, którego chcesz kupić, wszystkiego się boi, to najprawdopodobniej nie był socjalizowany. Warto zwrócić na to uwagę.

Rasowy szczeniak za niską cenę?

Jeśli ktoś zamierza kupić rasowego szczeniaka, często ulega pokusie zakupu malucha za niską cenę z rzędu 600 zł. W takim przypadku najprawdopodobniej masz do czynienia z pseudo-hodowlą. Owszem, być może osoba nieświadoma kupi takiego psa, bo jest tani.

Niektórzy nie zdają sobie jednak sprawy, że taki maluch w późniejszym czasie poniesie za sobą duże koszty. Szczeniaki z pseudo-hodowli są często chorowite i słabe. Oprócz tego, przez zakup takiego psa wspiera się miejsca, w których los psów nikogo nie interesuje. W pseudo-hodowlach ważne są nie zwierzaki lecz zyski.

Rasowy szczeniak z legalnej i zarejestrowanej hodowli kosztuje znacznie więcej. Nie daj się skusić niską ceną, a jeśli nie stać cię na rasowego psa z prawdziwej hodowli, to wybierz się do schroniska. Tam czeka masa wspaniałych psów, które również będą cię kochać!

Reklama

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować