Ostatnia żeńska przedstawicielka rzadkiego gatunku żółwia zmarła w chińskim zoo
Ostatnia żeńska przedstawicielka gatunku żółwiak szanghajski (Rafetus swinhoei) właśnie zmarła w chińskim zoo. Teraz na świecie pozostało jedynie trzech męskich przedstawicieli, przez co wkrótce gatunek całkowicie wyginie.
Zmarła ostatnia żeńska przedstawicielka gatunku żółwiak szanghajski
Samica mieszkała w Suzhou Shangfangshan Forest Zoo (Chiny) od 2008 roku. Od tego czasu podejmowano próbę skojarzenia jej jednym z samców. Misja została zakończona niepowodzeniem, a owy samiec zmarł w 2016 roku. Po tym czasie próbowano dokonać sztucznej inseminacji. Podczas piątej próby samica została poddana narkozie, z której już się nie wybudziła.
Gatunek żółwiak szanghajski najprawdopodobniej wkrótce całkowicie wyginie
Na świecie pozostało już jedynie trzech męskich przedstawicieli żółwiaka szanghajskiego. Po śmierci samicy gatunek już funkcjonuje jako wymarły. To przykra wiadomość, ale po śmierci pozostałych samców, żółwiak chiński wkrótce wyginie całkowicie.
Podjęto wiele prób przedłużenia gatunku
Samica została po raz pierwszy przywieziona do zoo w nadziei, że uda się z powodzeniem rozmnożyć ją ze 100-letnim samcem. Niestety parze nigdy nie udało się naturalne rozmnożenie, przez co ekologowie postanowili spróbować zapłodnienia sztucznego. Samica została poddana kilku próbom zapłodnienia, ale podczas żadnej z nich nie udało się wyprodukować żywych jaj. Podczas piątej próby samica zmarła.
„Niestety samica zmarła mimo bycia pod specjalną 24-godzinną opieką.” – napisało Wildlife Conservation Society (WCS).
Przyczyny krytycznego zagrożenia wyginięciem
Przyczyną krytycznego zagrożenia była duża ilość polowań na przedstawicieli gatunku. Żółwiak szanghajski był zabijany dla mięsa i kości, które były wykorzystywane w medycynie ludowej. Żywe okazy były również sprzedawane w celach handlowo-hobbystycznych.
„To straszna wiadomość, że ostatnia samica z tego gatunku nie żyje. Jeszcze bardziej przykre jest to, że przyczynili się do tego ludzie. Na żółwiaki szanghajskie stale polowane, a efekty widzimy gołym okiem.” – pisze Wildlife Conservation Society.
Jest jeszcze jakaś nadzieja na ocalenie gatunku?
Istnieje malutka szansa na uratowanie gatunku. Być może jacyś przedstawiciele żółwiaka szanghajskiego żyją jeszcze na wolności. Jeżeli gdzieś w lasach Chin i Wietnamu ukrywa się jakaś żeńska przedstawicielka, ekolodzy zapewnią jej bezpieczeństwo oraz spróbują sparować z którymś z samców. Teraz wszyscy musimy trzymać kciuki, ale to się udało!
Zobacz także: Żyrafy na liście gatunków zagrożonych wyginięciem. Ludzie nie zdają sobie sprawy z problemu