Jeśli Twój zwierzak zachowuje się w ten sposób, powinieneś natychmiast zabrać go do weterynarza!
Jesteśmy w stanie uczynić wiele i dołożyć wszelkie starania, by życie naszego zwierzaka trwało jak najdłużej i było szczęśliwe. Jednak czasami nasz pupil jest chory, a my nie jesteśmy w stanie tego dostrzec. Choć nasi czworonożni przyjaciele mogą wysyłać sygnały sugerujące ich chorobę, nie zawsze możemy je rozumieć w ten sposób.
Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla was listę zachowań, które mogą świadczyć o chorobie zwierzaka. Jeśli którykolwiek z nich zaobserwujesz u swojego pupila, być może to prośba o pomoc, więc niezwłocznie udaj się z nim do weterynarza.
1. Tendencja do ukrywania się
Jeśli kot lub pies nagle zaczyna unikać kontaktu, chować się bez przyczyny, to znak, że zwierzę powinno być sprawdzone pod kątem uszkodzeń fizycznych i poważnych chorób.
2. Apatia
Jeśli twój pupil nagle stał się apatyczny, ospały i nie wykazują najmniejszych chęci do zabawy lub spacerów, masz powód do zmartwień. Takie zachowanie może wskazywać na problemy z sercem lub być oznaką zakażenia przez kleszcze i inne pasożyty.
3. Niechęć do jedzenia
Ciągła niechęć do jedzenia, a w szczególności picia wody wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Kot lub pies może cierpieć na jedną z wielu chorób.
4. Garbienie i inne nienaturalne pozycje
Wygięty kręgosłup i ogon między łapami to typowa pozycja, którą przyjmuje zwierzak, by powiadomić nas o tym, że cierpi. Zwierzaki mogą przyjąć taką postawę, gdy odczuwają ból. Tego rodzaju zachowanie może oznaczać, że pupil cierpi na przykład z powodu kamieni nerkowych.
5. Zwierzak ciągle liże konkretne miejsce
Objawy są trudne do zauważenia, bo wiadomo, że zwierzaki często liżą się w ciągu dnia. Jednak jeśli zauważysz, że zwierzę powtarza czynność w konkretnym miejscu na ciele, udaj się z nim do weterynarza.
6. Wymioty
Takie symptomy zawsze wzbudzają niepokój właścicieli. W takim przypadku najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że zwierzak cierpi na zaburzenia układu pokarmowego.
7. Duszności
Jeśli duszności, przyspieszony i płytki oddech nie jest związany z intensywnym wysiłkiem fizycznym lub zabawą, może to być oznaka problemów z sercem lub skrajnego stresu.
8. Syczenie, warczenie, miauczenie i marudzenie
Zwierzak odczuwający ból może zachowywać się w ten sposób i odnosić się wrogo nawet do swoich opiekunów. Być może w taki sposób kieruje prośbę o pomoc.
9. Dyskomfort podczas załatwiania się
Wiele kotów ma tendencję do miauczenia przed skorzystaniem z kuwety. W ten sposób alarmują domowników o swoich zamiarach. Jeśli jednak zauważysz psa lub kota nerwowo kręcącego się wokół miejsca, w którym chce się załatwić, piszczącego i generalnie zachowującego się dziwnie, jest to powód, by zabrać zwierzaka do weterynarza. Podobnie wygląda sytuacja w przypadkach zwierzaków, które skomlą podczas załatwiania swoich spraw. Choroby układu moczowo-płciowego stanowią zagrożenie życia twojego pupila.
10. Przyciskanie głowy do ściany
Jeśli pupil wpatruje się w ścianę lub naciska głową twarde powierzchnie, prawdopodobnie układ nerwowy pupila jest niesprawny.
11. Trudności z oddychaniem
Jeśli usłyszysz świszczący oddech swojego pupila, istnieje zagrożenie, że oddech przesunął się z klatki piersiowej do brzucha. W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
12. Opuchlizna
Każdego dnia, gdy bawisz się ze swoim pupilem, sprawdzaj czy jego ciało jest wolne od obrzęków. Jeśli zauważysz coś takiego, być może jest to zwykły siniak, ale może to być również oznaka czegoś poważniejszego.
13. Kuśtykanie
Ze wszystkich problemów zdrowotnych, które mogą dotknąć twojego czworonożnego przyjaciela, utykanie najłatwiej dostrzec. Jeśli wiesz, że zostało spowodowane drobnym wypadkiem domowym (upadek, potknięcie, przytrzaśnięcie drzwiami) nie ma powodów do zmartwień, niemniej jednak warto udać się do specjalisty. Pozostawienie stanu bez kontroli może skutkować poważniejszymi problemami.
14. Trzecia powieka staje się widoczna
Normalnie, trzecia powieka staje się widoczna tylko wtedy, gdy kot zaśnie. Jeżeli pozostaje widoczna przez cały czas i zajmuje około pół gałki ocznej, zwierzę powinno być sprawdzone pod kątem problemów zdrowotnych. W przypadkach, gdy trzecia powieka obejmuje większość gałki ocznej eksperci mają tendencję do podejrzeń infekcji wirusowych (takich jak panleukopenii).
15. Zaburzenia jelitowe lub zaparcia
Przewlekłe schorzenia jelit lub zaparcie może być również objawem wielu poważnych chorób, w tym urazów rdzenia kręgowego i nowotworów, ciężkich zatruć itp. Jeśli zwierzę krwawi, gorączkuje lub następuje utrata świadomości, należy natychmiast skonsultować się ze specjalistą.