Kategorie NewsyPorady

Twój pies nosi kolczatkę? Lepiej jak najszybciej się jej pozbądź

Kolczatka budzi wśród nas ogromne kontrowersje. Jedni uważają ją za narzędzie do zadawania bólu, a inni za skuteczną metodę w hamowaniu agresji u psa. Jaka jest prawda?

Twój pies nosi kolczatkę? Lepiej jak najszybciej się jej pozbądź

Czy kolczatka uczy psa chodzenia na smyczy?

Zdecydowanie nie. Nikt nie lubi robić czegoś, co sprawia ból. Kolczatka nie hamuje także przed agresją. Wręcz przeciwnie – zachęca do niej. Co więcej, takie narzędzie niszczy więź pomiędzy psem a właścicielem. Zwierzak będzie wystraszony i nieprzewidywalny.

Efekty kolczatki

Ta metoda stanowi niebezpieczeństwo dla twojego psa. Na zdjęciu poniżej ukazano psa, którego właściciele stosowali kolczatkę.

Twój pies nosi kolczatkę? Lepiej jak najszybciej się jej pozbądź

Wiele krajów stanęło w obronie psów

Wiele krajów w Europie zakazało używania kolczatek. Prawo to obowiązuje w Szwecji, Norwegii, Finlandii, Szwajcarii i Austrii. W Polsce jest to całkowicie legalne, a kolczatkę można kupić w prawie każdym sklepie zoologicznym czy markecie. Niestety, wielu niedoświadczonych właścicieli myśli, że to całkiem normalna metoda, z której można korzystać podczas spacerów.

Bądź świadomym właścicielem

Nowoczesne metody szkolenia psów całkowicie zrezygnowały z kolczatek. Są one symbolem okrucieństwa oraz niewiedzy.

Wychowuj mądrze, nie stosuj przemocy!

Nauczenie psa prawidłowego chodzenia na smyczy to długotrwały proces, który wymaga regularnej pracy właściciela z czworonogiem. Musisz przekonać swojego psa, że opłaca się chodzić na luźnej smyczy. Nagradzaj go za postępy i pracuj z nim tak często, jak to możliwe.