Olej kokosowy pomaga w różnych chorobach skóry, takich jak egzema, suchość skóry, drożdże i zakażenia grzybiczne, ukąszenia czy użądlenia. Olej kokosowy powinno się w takich przypadkach nakładać bezpośrednio na skórę kilka razy dziennie.
Olej kokosowy może być równolegle stosowany z innymi preparatami przepisanymi przez weterynarza. Zanim jednak podejmiesz taką decyzję, zapoznaj się z ulotką dołączoną do leku i skonsultuj się z lekarzem swojego pupila.
Konsystencja oleju kokosowego zmienia się w zależności od temperatury. Zwykle zaczyna mięknąć lub skraplać się w temperaturze około 25°C, więc wystarczy rozetrzeć go na dłoniach i szybko zacznie topnieć, stając się idealnym środkiem dla podrażnionej skóry psa.
Miejscowe stosowanie oleju kokosowego na małych ranach i nacięciach jest korzystne dla psów. Ma działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Spożywanie oleju kokosowego jest całkowicie bezpieczne, więc nie trzeba się martwić, jeśli Twój pies zaczyna go lizać. A tak naprawdę takie zachowanie może poprawić oddech Twojego pieska!
Reklama
Mimo to, obserwuj pupila i poczekaj, aż olej kokosowy całkowicie wchłonie się w skórę. Zwykle trwa to około 5 minut.
Sam olej kokosowy doskonale nadaje się do leczenia drobnych ran i skaleczeń, ale jeśli czujesz się na siłach, możesz przygotować specjalny antybiotyk na jego bazie:
Reklama
Wrzuć 4 łyżki oleju kokosowego do szklanego słoika.
Umieść słoik w ciepłym miejscu, aż osiągnie temperaturę pokojową.
Dodaj 12 kropli olejku z oregano (ale pamiętaj, żeby nie stosować olejku z oregano bezpośrednio na skórę psa).
Wymieszaj łyżką olej kokosowy i oregano.
Użyj kremu jako miejscowy antybiotyk (nic się nie stanie, jeśli Twój pies zacznie go zlizywać).
Zakręć słoik pokrywką. Przydatność preparatu to kilka miesięcy.
Oprócz pomocy w usunięciu nieświeżego oddechu u psów, olej kokosowy pomaga także poprawić psi zapach. Jest to w zasadzie płyn do płukania jamy ustnej i dezodorant w jednym! Dodanie niewielkiej ilości oleju kokosowego do diety psa zwalcza nieprzyjemny zapach, który sprawiał, że czasami przed nim uciekałeś.
Zalecana dawka dla higieny jamy ustnej to jedna łyżeczka na 5kg masy ciała psa.
Olej kokosowy zawiera dwa unikalne składniki, które sprawiają, że jest on doskonałą alternatywą dla zwiększenia odporności. Kwas laurynowy i kwas kaprylowy przyczyniają się do walki z przerostem drożdży i infekcjami bakteryjnymi. Działają też przeciwwirusowo, więc dodając olej kokosowy do diety Twojego psa, przyczynisz się do poprawy jego ogólnego stanu zdrowia.
Olej kokosowy reguluje poziom insuliny. Wielu właścicieli psów donosi, że dodanie oleju kokosowego do diety swojego psa, pozytywnie wpłynęło na cukrzycę zwierzaka. Olej kokosowy zwiększa poziom energii i przyczynia się do zmniejszenia masy ciała, co jest korzystne dla psa z cukrzycą.
Olej kokosowy pomaga psom w wchłanianiu substancji odżywczych, co prowadzi do szybszej przemiany materii. Olej pomaga też w leczeniu zapalenia jelita grubego oraz zmniejsza negatywne efekty zespołu nadwrażliwości jelita grubego.
Podczas karmienia psa olejem kokosowym główna zasada jest następująca: jedna łyżeczka na 5kg masy psa. Zawsze zaczynaj od mniejszych ilości oleju kokosowego niż zalecana dawka i zwiększaj ją przez 1-2 tygodnie.
W przypadku maści – łyżeczka to wystarczająca ilość do stosowania, kilka razy dziennie. Nawet jeśli pies liże olej kokosowy, nie zaszkodzi mu to.
Najlepszym wyborem jest nierafinowany, organiczny olej kokosowy. Nierafinowany olej kokosowy ma lekki kokosowy smak i zapach. Zwykle jest wykonany ze świeżych kokosów, a przetwarzanie go było bardzo ograniczone. Ważne jest, aby zbadać sposób przetwarzania przed zakupem. Idealny olej kokosowy przejdzie minimalną obróbkę, co przyniesie najlepsze korzyści dla zdrowia Twojego psa.