Groźna choroba zakaźna atakuje Mazowsze. Są już restrykcje
Niebezpieczna choroba zakaźna atakuje zwierzęta na Mazowszu. Niestety mamy coraz więcej przypadków wścieklizny. Chorują głównie zwierzęta dzikie, ale to nie oznacza, że domowe pupile są bezpieczne. Wprowadzono już restrykcje mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby. Niestety na wściekliznę nie ma lekarstwa, dlatego weterynarze ostrzegają, aby być ostrożnym.
Wścieklizna atakuje Mazowsze
Groźną chorobę wykryto już u 40 zwierząt z Mazowsza. Niestety jest to bardzo wysoka liczba. Chorują głównie zwierzęta dzikie, ale wykryto już także przypadek choroby u kota domowego – pupil mieszkał w miejscowości Maryno w województwie mazowieckim i niestety musiał zostać z tego powodu uśpiony. Futrzak mógł zarazić wścieklizną ludzi oraz inne zwierzęta.
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii pokazał na swoim Facebooku teren, który jest zagrożony epidemią niezwykle groźnej choroby, jaką jest wścieklizna:
Są już restrykcje
Na terenach zagrożonych epidemią wścieklizny wprowadzono już restrykcje mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby: nie wolno polować (z wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów), a organizowanie masowych wydarzeń z udziałem zwierząt narażonych na wściekliznę jest zabronione. Zwierzęta domowe powinny przebywać na zamkniętych wybiegach. Weterynarze przypominają o szczepieniach przeciwko wściekliźnie – zaleca się szczepić także koty, mimo że nie jest to prawnie obowiązkowe.
Niebezpieczna choroba
Wścieklizna to bardzo niebezpieczna wirusowa choroba zakaźna. Może przenosić się na ludzi. Atakuje układ nerwowy i wywołuje agresję, podniecenie oraz ślinotok. Najczęściej prowadzi do śmierci na skutek niewydolności oddechowej. Niestety na wściekliznę nie ma lekarstwa, ale możemy jej zapobiegać przez regularne szczepienia.

Źródło: Pies chory na wściekliznę / wikipedia.org
Szczepienie na wściekliznę
Szczepienie na wściekliznę psa jest obowiązkiem każdego właściciela. Pierwsze szczepienie psa na wściekliznę powinno odbyć się pomiędzy jego 12. a 16. tygodniem życia. Podczas szczepienia weterynarz wyda zaświadczenie wraz z datą następnego. Zazwyczaj odbywa się ono co roku.
Jeśli adoptowałeś dorosłego psa, to nie martw się – schronisko na pewno pewno poinformuje cię, kiedy powinno odbyć się kolejne szczepienie.

Źródło: Pies chory na wściekliznę / wikipedia.org
Po wykonaniu szczepienia najlepiej jest ograniczyć kontakt z innymi psami do minimum. W końcu po takim zastrzyku odporność czworonoga jest nieco obniżona, dlatego lepiej nie narażać go na możliwe kłopoty zdrowotne. Staraj się aby kilkanaście dni po szczepieniu pies nie miał kontaktu z innymi czworonogami.