Jak oswoić chomika żeby nie gryzł?
Kupując chomika (zwłaszcza na prośbę dzieci) masz wizję małego, puszystego i uroczego zwierzątka, z którym będziesz mógł się pobawić. Jednakże rzeczywistość często wygląda inaczej. Nieprawidłowe postępowanie w zakresie jego aklimatyzacji w nowym miejscu oraz nieregularność kontaktów powodują, iż zwierzaki te stają się agresywne i mogą gryźć. Jak oswoić chomika w prosty sposób?
Prawidłowe postępowanie od początku
Najłatwiej będą mieli Ci hodowcy, którzy zdecydują się na zakup młodego chomika. Jego adaptacja do warunków domowych przebiegnie najsprawniej. Bez względu na to, czy wybierzesz osobnika syryjskiego, dżungarskiego czy roborowskiego, sposób postępowania z nowym lokatorem powinien wyglądać podobnie. Przyniesiony do domu chomik powinien przez kilka dni pozostawać w klatce bez zakłócania mu spokoju. Regularnie uzupełniaj jedzenie i wodę, ale ogranicz sprzątanie klatki, przestawianie jej wyposażenia, czy wkładanie tam rąk. Chomik musi poczuć się bezpiecznie, poznać zapachy i dźwięki, charakterystyczne dla domu i obyć się z jego rytmem dnia.
Jak oswoić chomika w nowym środowisku
Dalsza hodowla powinna już przebiegać w zupełnie inny sposób. Kontakty domowników ze zwierzakiem muszą być regularne. Dzięki temu pozna on dokładnie zapach naszych dłoni i nie będzie odbierał ich jako potencjalnego zagrożenia. Unikanie głośnych krzyków oraz gwałtownych ruchów, to najlepsza droga do tego, by zjednać sobie sympatię podopiecznego. Chomiki gryzą najczęściej wtedy, gdy czują się zagrożone bądź coś je przestraszy. Dlatego też unikaj takich sytuacji i nie przeszkadzaj mu w czasie jedzenia czy snu. Ostrożnie należy także podchodzić do jego kontaktów z innymi zwierzakami domowymi. Jeżeli będziesz pozostawiać chomika na długie dni bez wspólnego kontaktu i zabawy, to zdziczeje on i zacznie postrzegać Twoje dłonie jako potencjalne zagrożenie, przed którym należy się bronić.
Dostałem dorosłego chomika syryjskiego – co mam robić, żeby go oswoić?
Tak samo jak w przypadku zaniedbywania codziennej zabawy z chomikiem już posiadanym, tak i nowo nabyty, dorosły osobnik, może okazać się agresywny w stosunku do nas. Trening oswajania gryzonia z Twoją ręką powinien przebiegać stopniowo. Na początek postaraj się delikatnie głaskać jego ciało, bez wyjmowania go z klatki – najprawdopodobniej będzie się odsuwał czy nawet uciekał ale z czasem przyzwyczai się do tego dotyku. Kolejnym etapem jest wzięcie zwierzaka na ręce. Postaraj się aby czuł się bezpiecznie, nie podnoś go za kark ani nie przetrzymuj na zbyt dużej wysokości. Pomyśl jak dużym stresem jest to dla niego i zapewnij optymalne warunki, dla stworzenia więzi. Pamiętaj, jeżeli chomik Cię ugryzie to nie krzycz i nie reaguj gwałtownymi ruchami, ponieważ jeszcze bardziej go zestresujesz. Skutecznym wabikiem są smakołyki (np. jabłko czy orzech). Połóż je na dłoni i wsadź ją do klatki. Chomik wcześniej czy później przyjdzie do Ciebie a jednocześnie pokojarzy zapach Twoich dłoni z nagrodą w postaci ulubionego dania.
Jak oswoić chomika – regularność drogą do sukcesu
Spokojny głos, delikatny dotyk, powtarzalność ruchów i unikanie wprowadzania nowych zapachów (np. świeżo poperfumowanej dłoni) to najprostsze i najskuteczniejsze sposoby do oswojenia chomika. W zamian otrzymasz jego zainteresowanie, wspólną zabawę oraz możliwość obcowania z naturą, co jest kojącym i wyciszającym doświadczeniem. Im więcej zaangażowania i uwagi poświecisz dla chomika, tym szybciej odwdzięczy się on przywiązaniem oraz chęcią do wspólnie spędzanego czasu.