×

Nurkowie natknęli się na ogromne „jajo”, pływające 17 metrów pod powierzchnią wody

Zespół nurków eksplorował pod wodą obszar u wybrzeży Norwegii, w którym zatopiono okręt w czasach II wojny światowej. Jednak nurkowie natknęli w tym miejscu na coś o wiele bardziej tajemniczego, a zarazem interesującego. Kiedy już kierowali się do brzegu, Ronald Raasch, Nils Baadness i Brynjar Aarnseth stanęli twarzą w twarz z obiektem przypominającym olbrzymią „kulę”, która pływała pod wodą.

„Kula” wisiała na wysokości 17 metrów pod powierzchnią wody. Wydawała się być przezroczysta. Nurkowie skierowali latarki na niezidentyfikowany obiekt. Wtedy zdali sobie sprawę, że „kula” wypełniona jest setkami malutkich stworzeń.

Nils Baadness, jeden z nurków, zdradził co nieco:

Na samym początku myślałem, że to, co widzę, to olbrzymia meduza. Ale kiedy podpłynąłem bliżej, zobaczyłem, że to coś zupełnie innego, niż przypuszczałem. To było niesamowite odkrycie!

To wcale nie była meduza

Nurek po bliższym przyjrzeniu się uznał, że ogromna kula to po prostu gigantyczne jajo kałamarnicy. Pierwszy raz w życiu widział je na własne oczy. Wcześniej jedynie w filmach mógł podziwiać coś tak niecodziennego. Powiedział, że ten moment zapamięta do końca życia i nie wie, czy kiedykolwiek będzie mu dane przeżyć coś podobnego raz jeszcze.

Ronald Raasch, który jest jednym z nurków zespołu badawczego REV Ocean, sfilmował spotkanie z pozaziemskim obiektem i opublikował je na YouTube:

Pobrano próbki morskiego obiektu

Członkom zespołu REV Ocean udało się do tej pory zebrać cztery próbki tajemniczego jaja kałamarnicy z wód norweskich.

Po bliższym przyjrzeniu się i zbadaniu, okazało się, że próbki pasowują do 10-ramiennej kałamarnicy Illex coindetii (południowej kałamarnicy krótkonogiej). „Galaretka” z filmu umieszczonego w sieci nie została co prawda zbadana genetycznie, ale jest identyczna jak te, które już badaliśmy – zdradził Halldis Ringvold, badacz z Gelatinous Sphere Project z Sea Snack w Norwegii

Południowa kałamarnica krótkowłosa

Jeśli chodzi o południową kałamarnicę krótkowłosą, można ją spotkać w Oceanie Północnoatlantyckim i Morzu Śródziemnym. Wymiarowo, ma od 20 do 40 centymetrów długości, nie licząc odnóży. Samica kałamarnicy po zapłodnieniu przez samca składa jaja, wypełnione młodymi.

To jakże rzadkie zjawisko mieli szansę obserwować na żywo nurkowie z zespołu REV Ocean. Dzięki nagraniu możemy i my podziwiać piękno natury.

Mieliśmy masę szczęścia, że znaleźliśmy się akurat we właściwym miejscu i we właściwym czasie. Myślę, że raczej nigdy więcej nie doświadczymy czegoś podobnego – powiedział Baadness

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować