×

Naukowcy odkryli 16 ultra-czarnych gatunków ryb, które absorbują ponad 99% światła

Zespół biologów morskich odkrył 16 gatunków ultra-czarnych ryb, które pochłaniają ponad 99% światła padającego na ich skórę. Przez to są praktycznie niewidoczne dla innych ryb głębinowych  i fascynujące dla nas.

Reklama

Owocny połów

Naukowcy, którzy opublikowali swoje odkrycie w Current Biology, złapali gatunek po zrzuceniu sieci na głębokość ponad 200 metrów w pobliżu kalifornijskiej zatoki Monterey. Na tych głębokościach wygasa światło słoneczne. To jeden z powodów, dla których wiele gatunków głębinowych rozwinęło zdolność oświetlania ciemnych wód poprzez bioluminescencję.

Niezwykła powłoka

Ale co, jeśli ryby głębinowe nie chcą być zauważone? Aby przeciwdziałać bioluminescencji, niektóre gatunki wyewoluowały ultra-czarną skórę, która wyjątkowo dobrze pochłania światło. Wiadomo, że tylko kilka innych gatunków posiada tę dziwną cechę, w tym rajskie ptaki oraz niektóre pająki i motyle.

Reklama

Zagadka

Kiedy naukowcy po raz pierwszy zobaczyli gatunki głębinowe, nie było od razu oczywiste, że ich skóra była ultra-czarna. Następnie biolog morski, zaczęła rozmyślać:

Jak to jest, że mogę skierować na nie dwa stroboskopowe światła i całe to światło po prostu znika?

– zastanawiała się Karen Osborn, współautorka artykułu w Current Biology.

Reklama

Pochłaniacz światła

Po zbadaniu próbek skóry ryb pod mikroskopem naukowcy odkryli, że skóra ryb zawiera warstwę organelli zwanych melanosomami, które zawierają melaninę – ten sam pigment, który nadaje kolor ludzkiej skórze i włosom. Ta warstwa melanosomów pochłania większość padającego na nie światła.

To, co nie jest wchłaniane, rozprasza się po bokach i jest wchłaniane przez sąsiednie pigmenty, które są w warstwie tuż obok. A więc ryby te stworzyły ten superwydajny system z bardzo małej ilości materiałów i mogą zbudować pułapkę światła z samych cząsteczek pigmentu i niczego więcej.

– tłumaczy Osborn

Co się kryje na dnie mórz?

Efektem tego są dziwne i przerażające gatunki głębinowe takie jak czubaty wielkokwiatowy, kły i czarny smok z Pacyfiku, z których wszystkie pojawiają się w głębinach morskich jako zaledwie słabe sylwetki. Co ciekawe, ta wyjątkowa sztuczka znikania nie została przekazana tym gatunkom przez wspólnego przodka. Raczej każdy z nich opracował ją niezależnie. W związku z tym różne gatunki wykorzystują swoją ultra-czerń do różnych celów. Na przykład smoczyca nitkowata ma ultra czarną skórę tylko w okresie dojrzewania, kiedy jest raczej bezbronna.

Reklama

To dopiero początek odkryć?

Inne ryby – jak gatunki onirodes, które używają bioluminescencji dla przynęty, prawdopodobnie wyewoluowały ultra-czarną skórę, aby uniknąć odbijania światła wytwarzanego przez ich własne ciała. Tymczasem gatunki takie jak acclinidens mają tylko ultra czarną skórę wokół jelit, prawdopodobnie po to, by ukryć światło bioluminescencyjnych ryb, które zjadły. Biorąc pod uwagę, że te nowo opisane gatunki to tylko te, które zespół znalazł u wybrzeży Kalifornii, prawdopodobnie w głębokim oceanie pływa znacznie więcej ultra-czarnych ryb.

Reklama
Źródła: bigthink.com

Może Cię zainteresować