×

Psy też potrafią kłamać. Jednak aby to zrobić, muszą dostać coś w zamian

O tym, że psy są inteligentne przekonaliśmy się już dawno. Właśnie z tego powodu polegamy na nich, gdy na przykład pilnują naszego domu, pomagają w działaniach policji, czy ułatwiają życie osobom niewidomym. Ale jak się okazuje nasi czworonożni przyjaciele zasługują na jeszcze więcej uznania. Badania wykazały, że psy nie tylko rozumieją to, co do nich mówimy, ale także są w stanie wykombinować, by dana sytuacja skończyła się po ich myśli.

Reklama

Psy są mądrzejsze, niż nam się wydaje

Badanie opublikowane w Animal Cognition przeprowadzono na 27 psach, różnych ras. Były one w wieku od 1,5 roku do 14 lat. Badacze chcieli sprawdzić, czy zwierzaki są w stanie okłamać ludzi, których przecież kochają. Jaki był wynik? Okazuje się, że psy są w stanie kłamać za pomocą zachowania, jeśli mogą dostać w zamian to czego chcą.

Nasze czworonogi doskonale wiedzą, jak nas oszukać

Na początku sprawdzono, który z dwóch smakołyków (kiełbasy i biszkoptów) smakuje każdemu psu bardziej. Następnie pokazano czworonogom trzy pudełka. Jedno z bardziej lubianym smakołykiem, drogie z mniej lubianym smakołykiem, a trzecie puste. Dwie kobiety nauczyły je polecenia „Pokaż, gdzie jest jedzenie”. W ten sposób psy pokazywały pudełko z ulubionym smakołykiem.

Reklama

Jedna z kobiet odgrywała rolę tej dobrej. Gdy psiak przyniósł pudełko z ulubioną przekąską, ta dawała mu ją w ramach nagrody. Natomiast druga kobieta odgrywała rolę tej złej. Psy mimo iż przynosiły jej pudełko z przekąską, nie dostawały jej do schrupania, tylko kobieta chowała ją do własnej kieszeni.

Następnie zwierzaki wróciły do swoich właścicieli. Miały powtórzyć zadanie. Gdy przyniosły pudełko z przysmakiem, właściciel nagrodzi je tym, co w środku. Jeśli jednak przyniosą puste pudełko ze względu na to, że wcześniej zła kobieta schowała nagrodę, nie dostaną nic.

Reklama

Wyniki badania pokazały, że około 80% psów było wiernych swojemu bardziej lubianemu przysmakowi i przynosiło właśnie pudełko z jego zawartością. Natomiast około 20% psów uległo pokusie, i zamiast pudełka bez przysmaku (ponieważ zabrała go wcześniej „zła kobiet”) przynosiły pudełko z drugim, nieco mniej lubianym przysmakiem.

Nie ma wątpliwości, że psy są lojalne, ale nie zawsze bywają bezinteresowne

To badanie w żaden sposób nie pokazuje, że nie powinniśmy ufać psom. Przecież one są nadal lojalne, kochane i godne zaufania. Jednak dzięki testowi wiemy, że czasem są w stanie oszukać nas swoim zachowaniem, by dostać to, co chcą. Nie ma w tym nic złego.

Reklama
Źródła: brightside.me

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować