Nie żyje najstarszy nosorożec na świecie. Fausta znacznie przekroczyła średnią długość życia
Zmarła Fausta, która zamieszkiwała Tanzanię. Uznano ją za najstarszego nosorożca na świecie. Odeszła w wieku 57 lat, a trzy ostatnie lata życia spędziła w ośrodku weterynaryjnym, pod specjalistyczną opieką lekarzy.
Fausta zmarła 27 grudnia mając 57 lat
Według zapisów, do których udało się nam dotrzeć, to był najsatrszy nosorożec na świecie – takie oświadczenie wydał lekarz, Freddie Manongi, z Parku Narodowego Ngorongoro
Wraz z upływem lat pogarszało się także zdrowie Fausty. W końcu nie należała do najmłodszych. W 2016 roku zaczęła mieć poważne problemy ze wzrokiem. Coraz bardziej cierpiała również po atakach hien i innych drapieżników. Rany na jej ciele goiły się zdecydowanie dłużej.
Nosorożec miał na ciele bardzo poważne rany zadane przez dzikie i niebezpieczne zwierzęta. Szczególnie uparły się na nią hieny, które nie dawały spokoju – mówił dla BBC lekarz, Freddy Manongi
Właśnie ze względu na niesprzyjające warunki środowiska naturalnego, została od niego odseparowana. Miało to miejsce w 2016 roku. Swoje ostatnie trzy lata życia spędziła spokojnie, w ośrodku weterynaryjnym, gdzie mogła liczyć na pomoc i opiekę.
Żyła naprawdę długo
Pierwszy raz samica została dostrzeżona w 1965 roku, w tanzańskim Parku Narodowym. Należała do gatunku czarnego nosorożca, zwanego inaczej szpiczastonosym lub zwyczajnym.
Długość ciała tego gatunku nosorożca wynosi około 3,5 m, a długość ogona – 0,7 m. Wysokość w kłębie to około 1,6 m. Natomiast długość rogu przedniego u samców i samic wynosi do 42–128 cm, a długość rogu tylnego 20–50 cm. Masa ciała tych zwierząt waha się między 0,8-1,4 t. Jeśli chodzi o długość życia nosorożców w środowisku naturalnym, wynosi zazwyczaj 37-43 lat, a w niewoli nawet 50.
Pracownicy Parku Narodowego w Tanzani twierdzą, że do wieku Fausty (57 lat), przycznił się fakt, że nie miała ona nigdy potomstwa. Zmarła ze starości. Jednak dokładny powód ujawni szczegółowa sekcja zwłok.
Populacja nosorożca czarnego z roku na rok znacznie się zmniejsza. Osobników zostało już naprawdę niewiele, dlatego uznano ten gatunek za krytycznie zagrożony wyginięciem. Mają na to wplyw chociażby kłusownicy, jak i środowkisko naturalne, drapieżne gatunki zwierząt, które polują na nosorożce.