×

ALERGIA U PSA – rodzaje, objawy, przyczyny i leczenie

Alergia u psa jest coraz częstszym zjawiskiem. Jakie są objawy, przyczyny i leczenie psiej alergii? Jak sobie z nią radzić? Przewiń niżej, aby dowiedzieć się więcej.

Reklama

Alergia u psa

Alergia jest reakcją organizmu na czynniki wywołujące uczulenie. Wielu opiekunów nie zdaje sobie sprawy, że ten problem może dotyczyć również czworonogi. Psia alergia jest jednak coraz częstszym zjawiskiem.

Źródło: akc.org

Źródło: akc.org

Alergia u psa – rodzaje:

Alergia pokarmowa u psa

Alergia pokarmowa jest dość częstą dolegliwością wśród czworonogów. Co więcej, może rozwinąć się w praktycznie każdym wieku. Istnieją jednak rasy, które mają do niej większe tendencje – m.in. owczarek niemiecki, bokser, golden retriever, buldog francuski, buldog angielski, mops, bulterier, shar pei, west highland white terrier.

Reklama
  • Objawy:

Alergia pokarmowa może powodować problemy trawienne, do których zalicza się biegunka oraz wymioty. Oprócz tego objawia się dermatologicznie.

  • Przyczyny:

Alergię pokarmową może wywołać praktycznie każdy rodzaj pożywienia – m.in. wołowina, drób, zboża, mleko, jajka czy też soja. Wykrycie przyczyny może być trudne, jednak najlepszym sposobem jest dobra obserwacja pupila po spożytym posiłku.

Reklama
  • Leczenie:

Gdy poznasz już rodzaj pożywienia, które wywołuje alergię, musisz całkowicie wyeliminować je z diety psa. W tym celu warto skonsultować się z weterynarzem, aby pomógł dobrać odpowiednią karmę hipoalergiczną.

Źródło: petchatz.com

Źródło: petchatz.com

Alergia wziewna u psa

W ostatnim czasie weterynarze diagnozują coraz więcej przypadków alergii wziewnej. Tem typ alergii daje charakterystyczne objawy.

  • Objawy:

Objawami alergii wziewnej u psa są: katar, kaszel, łzawienie, a także kichanie. Wszystko to może doprowadzić do zapalenia płuc, oskrzeli, a nawet niewydolności oddechowej. Właśnie dlatego musisz jak najszybciej zabrać swojego psa do weterynarza.

Reklama
  • Przyczyny:

Alergia wziewna jest reakcją organizmu na substancje uczulające, które znajdują się w powietrzu. Należą do nich między innymi pyłki, roztocza kurzu czy też pleśń.

  • Leczenie:

Alergię wziewną u psów leczy się jedynie za pomocą środków farmakologicznych. Niestety nie ma lekarstwa, które całkowicie ją wyeliminuje.

Źródło: bravotv.com

Źródło: bravotv.com

Alergia kontaktowa u psa

Ta alergia występuje w przypadku kontaktu z substancją uczulającą. Substancją uczulającą może być praktycznie wszystko – np. określony szampon, trawa czy też kosmetyk.

  • Objawy:

Kontakt z substancją uczulającą objawia się głównie dermatologicznie. Alergia kontaktowa może wywołać podrażnienie skóry, swędzenie oraz wysypkę, która występuje w miejscu kontaktu alergenu ze skórą.

  • Przyczyny:

Kontakt z określoną substancją uczulającą – np. trawa, kosmetyk czy też szampon.

  • Leczenie:

Nie ma lekarstwa na ten tym alergii. Jedynym wyjściem jest całkowite ograniczenie kontaktu z substancją, która wywołuje uczulenie.

Alergia na pchły u psa (Alergiczne pchle zapalenie skóry APZS)

Ten typ alergii nie dotyczy jedynie zaniedbanych czworonogów. Wystarczy ugryzienie jednej pchły, aby organizm odpowiedział reakcją alergiczną. APZS najczęściej występuje od maja do września.

  • Objawy:

Typowymi objawami alergii na pchły są: swędzenie oraz zaczerwienienia na skórze przekształcające się w łysienie plackowate. Czworonóg będzie wtedy osłabiony, osowiały oraz może nie mieć apetytu.

  • Przyczyny:

Alergia na białko występujące w ślinie pcheł. Wystarczy ugryzienie jednego pasożyta, aby organizm odpowiedział reakcją alergiczną.

  • Leczenie:

Należy jak najszybciej zgłosić się do weterynarza, aby pozbyć się pcheł. W tym celu stosuje się preparaty odstraszające oraz podaje kwasy omega-3, które wzmocnią barierę skórną.

Źródło: deskgram.net

Źródło: deskgram.net

Zobacz także: 10 ras psów, które są najdroższe w utrzymaniu

 

 

 

 

Reklama

Może Cię zainteresować