×

Podobnie jak u ludzi, niektóre psy są niewidome. Nie jest im łatwo odnaleźć się w świecie

Właściciel psa zawsze będzie szczęśliwy widząc swojego pupila zdrowego, radośnie przynoszącego piłkę i merdającego ogonkiem.

Niestety, nie zawsze jest idealnie zarówno w ludzkim, jak i psim życiu.

Jeśli czworonóg urodził się niewidomy, jest mu znacznie łatwiej, gdyż od samego początku bardziej rozwijają się u niego inne zmysły. W dodatku taki pies nie wie, co to znaczy widzieć.

A jak pomóc futrzakowi, który stracił wzrok w wypadku lub z powodu choroby?

Dokładnie tak jak człowiek, nasz pupil może czuć się zagubiony. Będzie obijać się o przedmioty, przewracać przy wchodzeniu po schodach. Musimy być cierpliwi, bo dla niego to też jest trudne i stresujące.

Początkowo w wyniku szoku, może nawet reagować agresywnie. Dajmy mu czas i zmieńmy swoje postępowanie wobec niego.

Nasz podopieczny, tak jak uczące się chodzić dziecko, będzie obijał się o kanty mebli. Warto zatem zabezpieczyć ostre i niebezpieczne fragmenty stołu czy łóżka.

Jeśli mamy dzieci, należy z nimi porozmawiać, żeby specjalnie nie zaczepiały i nie drażniły pupila. Pies może poczuć się niepewnie i zareaguje wobec nich nerwowo.

Pamiętajmy, że wzrok w życiu psa nie odgrywa takiej roli jak u człowieka, jest słabiej rozwinięty. Niewidome psy orientują się, bo zapamiętują teren.

Niewidomy zwierzak nie jest uciążliwym pupilem do opieki. Nawet w tych niewidzących oczach dostrzeżemy jego duszę i zobaczymy, jak bardzo nas kocha.

Może Cię zainteresować