×

Zanim zdecydujesz się uśpić swojego zwierzaka, powinieneś wiedzieć, jak naprawdę to wygląda

Dla każdego właściciela zwierzaka priorytetem jest szczęście jego pupila. Staramy się zrobić wszystko, aby nasz futrzany przyjaciel czuł się bezpiecznie i komfortowo. Niestety, tak jak w przypadku każdej istoty, nie jesteśmy w stanie zagwarantować im jednego – zdrowia. Kiedy nasze pupile chorują, cierpią i gasną w oczach, często musimy podjąć najtrudniejszą decyzję o eutanazji. Każdy wie, czym jest eutanazja, ale nie każdy wie, na czym dokładnie polega.

Trudna decyzja

Decyzja o zakończeniu cierpienia zwierzaka jest bardzo bolesna. Pożegnanie się z istotą, która dała tyle radości i bezwarunkowej miłości, nigdy nie będzie łatwa. Właściciele nie zawsze będą wiedzieć, kiedy należy przeprowadzić taki zabieg, ale weterynarze często podpowiadają, kiedy zwierzakowi nie da się już pomóc.

Kiedy należy podjąć decyzję o uśpieniu?

Weterynarz może ocenić jakość i komfort życia zwierzęcia poprzez badanie. Gdy stwierdzi, że zwierzę doświadcza bólu lub dyskomfortu, którego nie można uśmierzyć lekami, proponuje wykonanie zabiegu eutanazji. W tym momencie to pupil jest najważniejszy, a my nie powinniśmy pozwalać na to, aby cierpiał.

Na czym polega cały proces?

To bardzo ważne, aby wiedzieć, jak dokładnie wygląda usypianie futrzanego przyjaciela. Eutanazja składa się z dwóch osobnych zastrzyków:

Pierwszy zastrzyk to silny środek uspokajający, który sprawia, że zwierzak zapada w głęboki sen. W tym momencie pupil jest bardzo spokojny i zrelaksowany.

Drugi zastrzyk – w tym momencie weterynarz dożylnie wstrzykuje pupilowi leki, których normalnie używa się do narkozy. W przypadku eutanazji podaje się je jednak w dużo większym stężeniu. Po podaniu zastrzyku kora mózgowa ulega natychmiastowemu wyłączeniu. Towarzyszy temu utrata przytomności, bezdech będący następstwem stłumienia ośrodka oddechowego, a następnie śmierć wskutek zatrzymania akcji serca. Utrata przytomności następuje szybko, bezboleśnie i bez działań ubocznych.

Bądź przy swoim zwierzaku do samego końca

Mimo że 90% właścicieli nie chce być przy pupilu podczas drugiego zastrzyku, to duży błąd. Futrzaki podczas swoich ostatnich chwil potrzebują bliskości ukochanego człowieka. Kiedy go zabraknie, zostają z tym wszystkim zupełnie same.

Jeżeli będziesz musiał uśpić swojego zwierzaka, nigdy go nie zostawiaj. Tul go i drap za uszami do samego końca. Przynieś jego ulubione zabawki. Nie ważne, że będziesz zrozpaczony, bo w tym momencie to dobro zwierzęcia jest najważniejsze.

Źródło: thewagging.dog

Źródło: thewagging.dog

Gdzie najlepiej przeprowadzić zabieg?

Możesz zrobić to w klinice weterynaryjnej, ale coraz więcej właścicieli decyduje się na przeprowadzenie eutanazji we własnym domu. Taka możliwość daje zwierzakowi większe poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Jak wiadomo pupile raczej nie przepadają za gabinetami weterynaryjnymi. W tym celu musisz wezwać lekarza do siebie.

Pamiętaj, że eutanazja to ostateczność!

Decyzja o eutanazji zawsze powinna być ostatecznością. Osobiście namawiam właścicieli zwierząt domowych, aby przed tym zawsze sprawdzili wszystkie możliwe opcje leczenia. Czasami warto powalczyć. Kiedy jednak zwierzę cierpi, to wtedy nie ma już innego wyjścia…

 

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować