Zalety posiadania psa potwierdzone przez naukowców

Jakie są zalety posiadania psa? Naukowcy potwierdzili, że obecność futrzanego przyjaciela w twoim życiu ma na ciebie zbawienny wpływ! Przewiń niżej, aby poznać korzyści płynące z bycia opiekunem uroczego czworonoga.

Zalety posiadania psa

Istnieje masa korzyści wynikających z posiadania czworonoga – masz lojalnego i wiernego towarzysza, który nigdy cię nie opuści. Czworonóg to stworzenie, które będzie kochać cię z całego serca bez względu na wszystko.

Wymieniać można by długo, ale oprócz tych oczywistych pozytywów istnieją także inne zalety posiadania psa, które zostały potwierdzone przez naukowców.

Zalety posiadania psa potwierdzone przez naukowców

#1 Większa socjalizacja

Zalety posiadania psa, spacer z psami
UdostępnijŹródło: joburgeast.getitonline.co.za

Jeśli masz psa, to często wychodzisz z nim na spacer. Poza domem nieraz spotykasz ludzi, którzy zaczepiają cię, aby dowiedzieć się więcej na temat twojego czworonoga. Przykładowo – jak ma na imię, ile ma lat i co lubi jeść. Dzięki temu jesteś znacznie bardziej zsocjalizowany.

Może introwertycy nie uznają tego za zaletę, jednak fakty mówią same za siebie – socjalizacja przynosi własne korzyści zdrowotne. Osoby z większymi kontaktami społecznymi zazwyczaj są w lepszym zdrowiu psychicznym oraz fizycznym. Oprócz tego dłużej żyją, a ryzyko na demencję w późniejszym życiu obniża się.

#2 Mniejsze ryzyko depresji

Kobieta i pies
Udostępnij

Kiedy ktoś zada pytanie, jakie są zalety posiadania psa, to pierwszą odpowiedzią jest mniejsze ryzyko depresji. Czworonogi to wspaniałe istoty, które zawsze potrafią poprawić humor, a także nadać życiu sens. Te futrzane stworzenia kochają z całego serca i zawsze wyczuwają nasze emocje. One są w stanie pocieszyć oraz wyciągnąć z największej opresji.

Osoby, które nie posiadają czworonogów, mają większe ryzyko zachorowania na depresję.

Zobacz także: Pies interweniuje, gdy jego opiekun chce popełnić samobójstwo

#3 Masz lepszą kondycję

Zalety posiadania psa, bieganie z psem
Udostępnij

Każdy właściciel psa jest zmuszony do regularnych spacerów na świeżym powietrzu. Dzięki temu takie osoby mają lepszą kondycję oraz formę. To natomiast wiąże się z innymi korzyściami zdrowotnymi – mniejszym uczuciem zmęczenia w ciągu dnia, lepszym snem, a także lepszą kondycją mięśni oraz kości.

#4 Jesteś mniej zestresowany

Pies liże po twarzy
Udostępnij

Życie każdego dnia przynosi nam sporo nerwów – praca, niezapłacone rachunki czy też kłopoty osobiste. Dzięki psom wszystko jest łatwiejsze.

Kiedy jesteśmy zestresowani, uwalniamy substancję zwaną kortyzolem. Przytulanie psa natomiast obniża poziom kortyzolu w organizmie. Oprócz tego pieszczoty z czworonogiem obniżają ciśnienie krwi oraz tętno, których poziom wzrasta w czasie stresu.

#5 Obecność psa w domu zmniejsza ryzyko chorób

Dalmatyńczyk
Udostępnij

Obecność psa wprowadza różnorodność bakterii w domu. To pomaga ludziom zachować zdrowie i znacznie rzadziej chorować. Inni ciągle kichają, a ty czujesz się wyśmienicie? Podziękuj za to swojemu czworonogowi!

#6 Dzięki psom osoby po zawale serca żyją dłużej

Zalety posiadania psa, przytulanie z psem
Udostępnij

Badanie opublikowane w American Journal of Cardiology wykazało, że ludzie, którzy doznali zawału serca, często żyją o rok dłużej, jeśli posiadają psa. Dziwne, ale prawdziwe.

#7 Dzieci dorastające z psami są mniej narażone na alergie

Pies całuje dziecko
Udostępnij

Dzieci, które mieszkają pod jednym dachem z psem, mają sporą przewagę nad innymi. Dzięki różnorodności bakterii takie dzieci są mniej podatne na rozwój powszechnych alergii.

#8 Inne korzyści u dzieci dorastających wraz z psami

Dziecko całuje psa
Udostępnij

Dzieci, które wychowują się z psami, wyrastają na lepszych ludzi. Według badań, dzieci w wieku od 7 do 12 lat są bardziej empatyczne, gdy dorastały u boku zwierzęcia. Dr Karen Becker z Mercola Healthy Pets wymienia wiele innych korzyści, które psy wywołują na rozwój dzieci. Między innymi są to lepsze umiejętności społeczne, poczucie odpowiedzialności, szacunek oraz lojalność.

#9 Korzyści dla chorych na chorobę Alzheimera

Mężczyzna i pies
Udostępnij

Choroba Alzheimera jest bolesna zarówno dla samego chorego i jak i jego bliskich. Badania pokazały, że obecność psa terapeuty w życiu chorego wnosi masę korzyści – między innymi poprawia jakość życia chorego. Oprócz tego osoby dotknięte chorobą stają się bardziej radosne, czułe oraz empatyczne. To prowadzi do większego poczucia własnej wartości, a także czucia się potrzebnym i ważnym. Same zalety!

Zobacz także: Masz problemy ze spaniem? Zaproś psa do swojego łóżka, a wyśpisz się lepiej niż kiedykolwiek!