×

Zabrał swojego 5-letniego psa na spacer. Chwilę po powrocie do domu już nie żył

RSPCA otrzymało ostatnio szokującą wiadomość o pewnym 5-letnim psie. W ten dzień temperatury osiągnęły rekordowy poziom.

„Tego ranka poinformowano nas, że 5-letni pies zmarł na udar cieplny po tym, jak został zabrany na spacer w wyjątkowo ciepły dzień.” – mówią pracownicy organizacji.

Wikimedia

Wikimedia

W ten dzień temperatura była bardzo wysoka – wynosiła ok. 30 stopni C

Przez słońce i wilgotność powietrza temperatura odczuwalna była jednak jeszcze wyższa.

Pomimo wielu ostrzeżeń RSPCA, właściciele psów nadal zabierają swoje czworonogi na spacery w najgorętszych porach dnia

„Ten pies był sprawny i zdrowy. Miał tylko 5 lat. Mimo wielu ostrzeżeń o upale wciąż widzimy, jak psy spacerują ze swoimi właścicielami podczas najgorętszych pór dnia. To bardzo niebezpieczne.”

Pexels

Pexels

„Wczoraj najwyższa temperatura w ciągu dnia była o godzinie 16:00 i właśnie wtedy zauważyliśmy największą liczbę czworonogów na dworze. Nie ma znaczenia, czy twój pies jest biały, czarny, młody czy też stary. Musisz mieć na uwadze, że wychodzenie z nim w szczerym w słońcu w takim upale nie jest dla niego bezpieczne. Proszę, miej na uwadze potrzeby swojego psa.”

Udar cieplny może mieć druzgocące konsekwencje

Jeśli temperatura ciała zwierzaka wzrośnie zbyt szybko, a zwierzę nie będzie w stanie samo się schłodzić, skutki mogą być katastrofalne

Objawy udaru u zwierzaka:

  • nadmierne dyszenie
  • zataczanie się podczas chodzenia
  • drgawki
  • wysoka temperatura ciała
  • ciemny lub jasno czerwony język
  • krwawa biegunka
  • wymioty

Jeśli twój pies wykazuje którykolwiek z tych objawów, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii

PxHere

PxHere

Reaguj natychmiastowo!

Jeśli zauważysz, że twój pupil jest przegrzany, spróbuj powoli obniżyć temperaturę jego ciała. Delikatnie polej psa wodą (ważne jednak, żeby nie była zbyt chłodna). Daj mu się napić i uważnie obserwuj jego oddech.

„Rozumiemy, że twój pies potrzebuje spacerów, jednak pamiętaj, że chodzenie w wysokich temperaturach może spowodować poważne i nieodwracalne konsekwencje, w niektórych przypadkach nawet śmierć.”

Wikimedia

Wikimedia

Zabieranie psów na spacery jest ważną częścią ich natury, jednak podczas ciepłych dni należy zachować szczególną ostrożność

Oprócz udaru cieplnego psy mogą również poparzyć sobie łapki. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, kliknij TUTAJ.

Pamiętaj o szczególnej ochronie pupila podczas upalnych dni

Zapewnij swojemu czworonożnemu przyjacielowi stały dostęp do świeżej, zimnej wody. Istnieją również specjalne maty chłodzące dla zwierzaków. Możesz również poddawać swojego zwierzaka chłodnym kąpielom. I oczywiście na sam koniec chcemy jeszcze raz przypomnieć – NIGDY nie zostawiaj swojego psa samego w samochodzie. Nawet kiedy na dworze jest 25 stopni, wnętrze auta w bardzo szybkim tempie może nagrzać się do podobnej temperatury, jaka panuje w piekarniku. Bądź odpowiedzialnym właścicielem! Twój pies ma tylko ciebie.

 

 

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować