Kategorie PsyRasy psów

Wyżeł weimarski od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Wyżeł weimarski to duża rasa psa pochodząca z Niemiec. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Wyżeł weimarski
Źródło: pixabay.com

Wyżeł weimarski historia

Psy w typie wyżłów weimarskich istniały w Niemczech już od 1630 roku. Dzięki księciu Karolowi Augustowi Weimarskiemu w XIX wieku rasa rozwinęła się – poprawił się węch, krok oraz wytrzymałość tych czworonogów. Dzięki krzyżowaniu z francuskimi psami gończymi, pointerami oraz bloodhoundami powstał wszechstronny pies myśliwski o dobrych zdolnościach tropiących.

Pierwszy klub rasy powstał w 1987 roku, a do 1929 roku hodowla wyżłów weimarskich podlegała ścisłej kontroli przez Klub Hodowców Wyżła Weimarskiego. Nie pozwalani wtedy na hodowlę tych psów poza Niemcami.

Wyżeł weimarski

Wyżeł weimarski wygląd

Jest to duży pies o srebrnoszarym lub mysioszarym umaszczeniu. Ze względu na długość włosa wyróżniamy dwie odmiany rasy:

  • Wyżeł weimarski krótkowłosy

Ta odmiana wyżła weimarskiego jest znacznie bardziej popularna. Przedstawiciele posiadają krótki włos.

Wyżeł weimarski krótkowłosy
  • Wyżeł weimarski długowłosy

Jest to znacznie mniej popularna odmiana wyżła weimarskiego. Jej przedstawiciele posiadają długi włos.

Wyżeł weimarski długowłosy
Źródło: pinterest.com

Wyżeł weimarski waga

Samce osiągają wagę od 30 do 40 kg, a samice od 25 do 35 kg. Wysokość w kłębie natomiast to maksymalnie 70 cm dla psów oraz maksymalnie 65 cm dla suczek.

Wyżeł weimarski charakter

Jest to spokojny i inteligentny pies, który szybko uczy się nowych rzeczy. Bardzo silnie przywiązuje się do swojego opiekuna i jest w stosunku do niego bardzo wierny i lojalny. To doskonały pies rodzinny.

Wyżły weimarskie mają bardzo silny instynkt łowiecki oraz bywają niezależne. Przez te cechy mogą mieć skłonności do ucieczek. Z tego względu wyżły potrzebują konsekwentnego właściciela oraz szkolenia.

Te psy źle znoszą bezczynność. Uwielbiają aktywność fizyczną, bieganie, pływanie oraz długie spacery. Potrzebują codziennej dawki ruchu.

Wyżły weimarskie

Wyżeł weimarski choroby

Rasa jest narażona na zagrażający życiu skręt żołądka. Z tego względu wyżłów weimarskich nigdy nie wolno karmić tuż przed aktywnością fizyczną.

Inne najczęściej spotykane schorzenia to przepuklina pępkowa, wnętrostwo, problemy skórne, dwurzędowość rzęs oraz mastocytoma.

Mięśnie wyżłów wymagają regularnej aktywności – minimum 70 minut ruchu każdego dnia. W przeciwnym rasie mogą wystąpić kłopoty zdrowotne.

Wyżeł weimarski

Wyżeł weimarski pielęgnacja

Sierść tych czworonogów wystarczy czesać jedynie raz na jakiś czas – wystarczy robić to raz w tygodniu.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Wyżeł weimarski szczeniak

Wyżeł weimarski szczeniak

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że szczenię może być ci wydane najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Wyżeł weimarski szczeniak

Wyżeł weimarski hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Wyżeł weimarski szczeniaki

Wyżeł weimarski cena

Ile kosztuje wyżeł weimarski? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 1500 zł do 6000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!