×

Pies wpatruje ci się w oczy? W ten sposób próbuje ci przekazać ważną rzecz

Każdy właściciel czworonoga uwielbia spojrzenie swojego pupila. W rzeczywistości nasze zwierzaki bardzo często wpatrują się w nasze oczy. Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy za psim spojrzeniem jest coś więcej niż tylko miłość i uwielbienie? Czy to możliwe, że próbują nam coś przekazać przez swoje intensywne spojrzenie? Czas odpowiedzieć na pytanie, o czym myślą nasze pieski, gdy patrzą się w nasze oczy.

Patrzenie na siebie powoduje wzrost poziomu hormonu miłości

W 2015 roku opublikowano wyniki badań w czasopiśmie Science. Właściciele psów byli zachwyceni, gdy okazało się, że poziom oksytocyny (tzw. hormonu miłości) rośnie zarówno w mózgach psów, jak i w naszych, gdy wzajemnie na siebie patrzymy.

Psy biorące udział w eksperymencie zarejestrowały wyższy poziom oksytocyny po 30-minutowych sesjach głaskania, rozmawiania i patrzenia na swoich właścicieli. Eksperyment wykonano również na wilkach hodowlanych, ale w przeciwieństwie do psów one unikały kontaktu wzrokowego i nie doświadczyły żadnych znaczących zmian hormonalnych.

Hormon miłości

Oksytocyna jest często określana jako „hormon miłości”, ponieważ jej poziom rośnie w czułych okresach życia, np. gdy matka patrzy z uwielbieniem na swoje dziecko.

Dlaczego psy lubią się w nas wpatrywać?

Evan L. MacLean sądzi, że sprytne czworonogi zaczęły to robić, aby wzmocnić więź między człowiekiem a zwierzęciem, zapewniając sobie przetrwanie pod opieką ludzi.

A może po prostu naprawdę nas kochają!

„Nigdy do końca nie dowiemy się, co oznacza spojrzenie psa. Kiedy patrzymy na dzieci, czujemy się miło. Być może psy spoglądają na ciebie, bo też czują się wtedy przyjemnie. Może czworonogi chcą przytulać nas wzrokiem? Jest jednak pewne, że spoglądanie na swoich właścicieli uszczęśliwia psy.” – mówi Evan L. MacLean.

Nie tylko kontakt wzrokowy uszczęśliwia psy

W innym badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu w Helsinkach stwierdzono, że psy nie reagują pozytywnie jedynie na kontakt wzrokowy. Ich poziom oksokocyny wzrasta również, gdy się do nich uśmiechamy.

Pokazywanie zębów jest niezwykle agresywnym gestem dla wielu dzikich zwierząt, jednak nasze psy ewoluowały wystarczająco, aby uznawać uśmiech za manifestację szczęścia. W rzeczywistości psy doskonale znają nasze uśmiechy i pozytywnie je odbierają. Potrafią też reagować na negatywną mimikę i używają wtedy własnych gestów uspokajających.

Wpatrywanie się we właściciela może mieć wiele znaczeń

Spojrzenie twojego psa może znaczyć dużo więcej niż to, że cię kocha. Podobnie jak spojrzenie od przyjaciela lub ukochanej osoby może to mieć kilka subtelnych znaczeń.

„Psy mogą na nas patrzeć, ponieważ chcą wyjść na dwór lub coś zjeść. Będą też z zaciekawieniem patrzeć na nas, gdy robimy coś zupełnie nowego. Czworonogi używają swojego spojrzenia, aby przekazać nam swoje potrzeby i emocje”

Kontekst też ma znaczenie!

Przez spojrzenie pies może chcieć powiedzieć ci „pobawmy się”, „jestem głodny”, „czuję się niepewnie” lub oczywiście „kocham cię”. Kontekst również może pomóc dowiedzieć się, o co w danej chwili prosi cię pies. Czy zbliża się czas obiadu? Jeśli właśnie wtedy pies się w ciebie wpatruje, to prawdopodobnie jest głodny.

 

 

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować