Kategorie InneZwierzaki

Wyglądem przypominają latające skorpiony. Oto owady jak z horroru

Wojsiłka wygląda jak z horroru, ale istnieje naprawdę. To może być przerażające, ale te owady przypominają latające skorpiony!

Wojsiłka
Źródło: likeswifty.com

Wojsiłka – owady przypominający skorpiona

Niektórzy nazywają te owady skorpiono-muchami. Wszystko przez ich wygląd. Wojsiłki posiadają powiększony brzuch oraz genitalia. Koniec odwłoka samców jest zagięty ku górze przez co przybiera postać żądła skorpiona. Ich przerażający wygląd podkreśla podwójny zestaw skrzydeł oraz podciągnięte tylne kończyny, których używają do łapania zdobyczy.

Wojsiłka
Źródło: likeswifty.com

Wojsiłka – występowanie

Obecnie na świecie żyje około 600 gatunków tych owadów. Większość z nich zasiedla strefy klimatu umiarkowanego i subtropikalnego. W Europie występuje 21 gatunków, a w Polsce 10. Najczęściej można je spotkać w okolicach strumieni, krzewów i drzew. Największe gatunki osiągają do 3,5 cm długości.

Wojsiłka
Źródło: wikipedia.org

Wojsiłka – czy jest groźna dla ludzi?

Te owady latają wolno i niepewnie. Mimo przerażającego wyglądu na szczęście nie szkodzą ludziom. Ich rytuały są jednak równie szokujące co ich wygląd.

Samice wybierają sobie partnerów na podstawie prezentu, jaki im zaoferują – zazwyczaj są to martwe robaki. Samice żywią się nimi podczas rozmnażania. Jest to więc przekąska w czasie seksu. Zazwyczaj żyją w pojedynczych parach. Romantyczne, prawda?

Wojsiłka
Źródło: sciencewows.ie

Wojsiłka a martwe ciała ludzkie

Owady z tego gatunku zazwyczaj są pierwszymi, które znajdują się na martwym ciele człowieka. Zdarzało się, że policja wykorzystywała je do określenia czasu zabójstwa. Ich większa część żywi się właśnie martwą materią organiczną, a nieliczne są drapieżnikami. Właśnie stąd wzięło się ich zamiłowanie do ciał ludzi.

Wojsiłka
Źródło: tywkiwdbi.blogspot.com

Wojsiłka – przykładowi przedstawiciele

Przykładowymi przedstawicielami mieszkającymi w naszym kraju jest wojsiłka pospolita oraz pośnieżek zimowy.

  • Wojsiłka pospolita:
Wojsiłka pospolita
Źródło: wikipedia.org
  • Pośnieżek zimowy:
Pośnieżek zimowy
Źródło: wbrc.org.uk

Zobacz także: 10 najciekawszych gatunków pająków, jakie można spotkać w Polsce

Zobacz także: 10 najpiękniejszych ptaków mieszkających w Polsce

Zobacz także: Gatunki węży, które występują w naszym kraju

Zobacz także: 6 ras psów pochodzących z Polski

 

 

Tagi