Kategorie DzikieWideoZwierzaki

Województwo zachodniopomorskie: Kamera w lesie zarejestrowała niezwykle rzadką scenę

Fotopułapka ustawiona w polskim lesie zarejestrowała niezwykłą scenę. Na nagraniu widać mamę ryś w towarzystwie aż czterech młodych, które bawiły się w najlepsze. Do takich sytuacji dochodzi bardzo rzadko, gdyż zazwyczaj rysie przychodzą na świat pojedynczo.

Niezwykła scena z fotopułapki

Fotopułapka ustawiona w lesie w województwie zachodniopomorskim uchwyciła mamę ryś w towarzystwie czterech maluszków. Wszystkie rysiątka był w bardzo dobrym stanie i bawiły się w najlepsze. Specjaliści przyznają, że to bardzo rzadka sytuacja, gdyż rysie zazwyczaj rodzą się pojedynczo.

Mama maleństw ma na imię Chyża i jak widać jest prawdziwą rekordzistką w liczbie dzieci. Według specjalistów z pewnością rozmnożyło się 6 rysic, z czego udało się policzyć młode aż 5 z nich. Chyża rodziła po raz pierwszy, a mimo to już stała się rekordzistką w wielkości miotu.

Województwo zachodniopomorskie: Kamera w lesie zarejestrowała niezwykle rzadką scenę
Źródło: miastokolobrzeg / YouTube.com

Urocze nagranie

Uroczym filmikiem z udziałem rysicy oraz jej wesołej gromadki podzieliło się Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze. A oto wideo:

Rysie w Polsce

Rysie są w Polsce pod ochroną, gdyż ich populacja w naszym kraju jest niewielka. Szacuje się, że mieszka u nas około 200 rysi, z czego 120 z nich znajduje się w Karpatach.

Największe zagrożenie dla populacji rysi stanowi działanie człowieka – budowanie dróg szybkiego ruchu i autostrad, które przecinają lasy, a także kłusownictwo i wypadki drogowe.

WWF Polska oraz Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze podejmują intensywną walkę o rysie – to właśnie dzięki ich ciężkiej pracy w 2019 roku udało się wypuścić na wolność aż 63 rysi.