×

Większość ludzi nie ma pojęcia co to za zwierzę. Odpowiedź jest prostsza niż się wydaje

Gdy specjalista od wiewiórek, John Koprowski, po raz pierwszy zobaczył wiewiórkę Malabar, znaną również jako indyjska wiewiórka, stwierdził, że zwierzę jest zbyt duże, by mogło być wiewiórką. W rzeczywistości wiewiórki z gatunku Malabar wyglądają zupełnie inaczej niż te, które widzimy na codzień. Między innymi są dwa razy większe.

Shutterstock

„To są olbrzymy!” – powiedział Koprowski.

Nie tylko rozmiar wiewiórki Malabar jest imponujący – kolor futra tego gatunku jest również wyjątkowy.

„Kolor futra może być czarny, brązowy i pomarańczowy, a także bordowy i fioletowy. Szczególnie brunatno-purpurowe odcienie są niezwykłe u tych ssaków.” – wyjaśnił Koprowski.

Shutterstock

To niezwykłe ubarwienie nie jest tylko na pokaz – w rzeczywistości pomaga tym gigantycznym wiewiórkom przetrwać na wolności.

https://www.instagram.com/p/BW-APuxjZzx/?utm_source=ig_embed

„W zacienionym lesie niejednolite kolory i ciemne barwy pomagają w kamuflażu. Na słońcu natomiast te kolory futra prezentują się przepięknie.” – mówi Koprowski.

Shutterstock

Wiewiórki Malabar mają również duże owłosione kępki uszu oraz kończyny przednie, co sprawia, że wyglądają dość specyficznie.

Shutterstock

Niestety, większość ludzi nie jest w stanie zobaczyć te piękne zwierzaki. Aby obserwować je na wolności, musisz udać się do wschodnich lub południowych Indii i pójść do lasu.

Shutterstock

„One są bardzo nieśmiałe. Jeden z moich przyjaciół mieszkający w Indiach, powiedział mi, że najlepszym sposobem na zobaczenie tych gigantycznych wiewiórek, jest wejście na drzewo i bycie bardzo cicho. Trzeba poczekać, aż wyjdą z gniazda.”

Shutterstock

W chwili obecnej Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody przyznaje, że wiewiórkom Malabar nie grozi wyginięcie. Jednak ich populacja wciąż spada, przez co mogą być zagrożone w przyszłości, jeśli nie obejmiemy ich ochroną.

Shutterstock

Mamy nadzieję, że ten gatunek przetrwa bardzo długi czas!

 

 

 

Może Cię zainteresować