×

Ujawniono krwawe i mroczne żniwo zabawy sylwestrowej, co za tragedia

Sylwester dla ludzi to czas zabawy, puszczania fajerwerków i petard i hucznego witania Nowego Roku. Jednak dla zwierząt to prawdziwa coroczna gehenna, która zawsze zbiera swoje tragiczne żniwo. I to zarówno wśród dzikich jak i domowych zwierząt. Szczególnie, że błyski i hałas towarzyszący wybuchom sprawia, że zwierzęta uciekają w panice, tracąc nad sobą kontrolę. Wiele z nich ginie wtedy w różnych okolicznościach. W ten dzień poza myśleniu o zabawie, powinniśmy też pomyśleć o naszych braciach mniejszych.

Sylwester – dla nas zabawa, a tragedia dla zwierząt

Dr Agnieszka Czujkowska na co dzień pracuje w Ptasim Azylu jako dyrektorka, działa też w Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Chronionych w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym. O ptakach wie niemalże wszystko, dlatego nierzadko udziela wywiadów w mediach. W ostatnim czasie wypowiedziała się na temat tego, jak huk fajerwerków i petard przyczynia się do ogromnego cierpienia zwierząt. Dr Agnieszka Czujkowska podkreśla, że nie jest za tym, aby fajerwerków w ogóle zakazywać. Jednak trzeba do nich podejść z przemyśleniem. Wskazuje, że mniej szkodliwe są zorganizowane duże pokazy niż zabawa w pojedyncze wystrzały, które powodują przerażenie u zwierząt. Dlaczego?

Pojedyncze pokazy są robione w różnych miejscach, nierzadko w takich gdzie znajdują się np. siedliska ptaków. Najgorzej jest, gdy fajerwerki są wystrzeliwane w pobliżu noclegowisk ptaków, np. na łachach, gdzie śpią mewy, w pobliżu zatok, gdzie żyją kaczki czy w parkach.

Dlatego mniejszym złem są organizowane pokazy. Indywidualnie, wystrzeliwane przez ludzi fajerwerki puszczane są co chwilę, przez co nieustannie doprowadzają do płoszenia się zwierząt. Duże pokazy organizuje się w centrach miast, gdzie nie ma tak dużej ilości dzikiego ptactwa. Przez co wystrzały nie spowodują tego, że ptaki będą leciały na oślep. Łatwiej też będzie uspokoić zwierzaka domowego po jednorazowym pokazie niż nieustannie czuwać przy nim przez całą noc sylwestrową, kiedy narażony jest na nieustanny, przerażający go huk.

Fajerwerki to ogromne zagrożenie!

Trzeba też wiedzieć, że ptaki słabo widzą w nocy, a spłoszone przez fajerwerki mogą zginąć trafiając na budynki, balustrady mostów czy ekrany dźwiękoszczelne. Zagrożeń w powietrzu, lecąc w przerażeniu, mają sporo. W przypadku spłoszenia ich w centrum miasta, jest ono na tyle dobrze oświetlone, że przerażone ptaki zobaczą chociaż, gdzie lecą. Niemniej jednak nadal odczuwają w sobie ogromny strach.

Sylwester

Jest wiele alternatyw do petard i fajerwerków – jak choćby zimne ognie czy pokazy laserów. Jednak nadal wielu ludzi nie potrafi odmówić sobie w ten dzień widoku rozświetlonego nieba. Jak sama dr Agnieszka Czujkowska przyznaje, nie da się tego zmienić ani odmówić ludziom zabawy. Jedyne, co możemy zrobić, to zachować rozwagę. Dla nas to noc zabaw, a dla zwierząt noc prawdziwego cierpienia i strachu.

Może Cię zainteresować