×

12 przeźroczystych zwierząt, które zadziwiają swoim wyglądem

Na naszej planecie istnieją zwierzęta, które wyglądają, jakby przyodziały na siebie pelerynę niewidkę, Harry’ego Pottera. Po co miałyby to robić? Odpowiedź jest prosta, aby zakamuflować się przed drapieżnikami. Niektóre stworzenia są w pełni przezroczyste i gdyby np. nie ich oczy czy narządy wewnętrzne, trudno byłoby nam je dostrzec.

Poniżej znajdziesz 12 ciekawych stworzeń, których przezroczyste ciała przykuwają uwagę ?

#1 Przezroczysta ryba z rodziny pokolcowatych

Zastanawiasz się, dlaczego ta przezroczysta rybka wygląda znajomo? Już śpieszę z odpowiedzią. Należy ona do rodziny Dory, z „Gdzie jest Nemo” i żyje w tropikalnych wodach. Gatunek tego stworzenia nazywa się Acanthuridae.

Reddit

Reddit

#2 Żeglarz portugalski

Żeglarz portugalski nie jest meduzą, nawet jeśli wygląda całkiem podobnie. Cechują go długie macki i żądło, którego ukłucie może być śmiertelne zarówno dla ryb, jak i ludzi. Swoją nazwę wziął od nietypowego wyglądu. Najbardziej popularny rodzaj żeglarza zamieszkuje Atlantyk, w pobliżu Portugalii.

Instagram

Instagram

#3 Motyl szklanoskrzydły

W przeciwieństwie do motyli, które znasz, ten zamiast barwnych skrzydeł ma przezroczyste. Motyl szklanoskrzydły wykorzystuje swoją transparentność jako kamuflaż. Zamieszkuje Amerykę Środkowa, od Meksyku aż do Panamy.

Flickr

Flickr

#4 Ryba borel

Szczękacz zamieszkuje głównie wody w pobliżu Antarktydy. Jego krew jest półprzezroczysta, podobnie jak ciało. Ma słabo skostniały szkielet i jasne skrzela. Jego wygląd nieco przeraża.

Wikimedia Commons

Wikimedia Commons

#5 Żebropław groszkówka

To urocze stworzenie wygląda jak malutka, szklana kulka. Maksymalnie może osiągnąć wielkość 2,5 cm. W konsystencji przypomina galaretkę, która żyje na otwartej wodzie. Jednak niech nie zwiedzie Cię jego mały rozmiar. Macki żebropława są nawet dwadzieścia razy dłuższe, niż jego ciało. Służą do oplatania ofiary.

Instagram

Instagram

#6 Krewetka amano

Krewetka ta pochodzi z południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych. Jest właściwie przezroczysta, dzięki czemu łatwo może wtopić się w otoczenie. Żyje w słodkich wodach jezior i żywi się planktonem.

Flickr

Flickr

#7 Żaba szklana

Zamieszkuje ona tereny Ameryki Południowej. Charakteryzuje się rzadką cechą przezroczystości tkanki mięśniowej oraz skóry. Jak na załączonym zdjęciu widać, od strony brzusznej widoczne są jej narządy wewnętrzne.

Flickr

Flickr

#8 Ośmiornica

Szklana ośmiornica może przypominać rzeźbę, ale gwarantuję, że jest prawdziwa. Zamieszkuje tropikalne wody. Jej płaszcz może osiągać długość od 11 nawet do 45 centymetrów.

Flickr

Flickr

#9 Węgorz europejski

Węgorz europejski nazywany również węgorzem szklanym. Można go spotkać w europejskich rzekach. Co do długości, waha się ona od 60 do 80 centymetrów. Jednak zdarzały się przypadki, że osiągał nawet do 1,5 metra!

Instagram

Instagram

#10 Chrząszcz

Ten piękny chrząszcz wydaje się być wręcz nierealny. A jednak istnieje naprawdę. Fascynujący jest fakt, że zmienia kolor w zależności od stadia rozwoju. Dorosłe osobniki zmieniają np. kolor ze złotego na czerwony, kiedy się zestresują.

National Geographics

National Geographics

#11 Szklana kałamarnica

Istnieje około 60 różnych gatunków kałamarnicy z tej rodziny. Długość ich płaszcza waha się od 10 cm nawet do ponad 3 m. Są półprzezroczyste, co ułatwia im kamuflowanie się przed drapieżnikami. Dodatakowo wykorzystują swoje zabarwienie, przy polowaniu na pożywienie.

Imgur

Imgur

#12 Przeźroczysty ślimak

Nie jesteśmy przyzwyczajeni do widoku takiego ślimaka. Jego skorupa jest prawie w całości transparentna. Ten gatunek został odkryty stosunkowo niedawno, bo w 2013 roku. Znaleziono go w jaskiniach w Chorwacji.

Wikipedia

Wikipedia

Słyszałeś o istnieniu takich stworzeń?

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować