Kategorie PsyRasy psówTerier szkocki

Terier szkocki od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Terier szkocki to nieduży pies pochodzący ze Szkocji. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Teriery szkockie
Źródło: commons.wikimedia.org

Pies szkocki terier historia

Dawniej teriery szkockie wykorzystywano głównie do szukania zwierzyny pod ziemią oraz zwalczania szkodników. Ich wzrost popularności nastąpił z początkiem lat 30. XX weku.

Pies tej rasy po raz pierwszy został zaprezentowany na wystawie w roku 1859. Wzorzec razy natomiast ustanowiono w 1882 roku. Teriery szkockie są spokrewnione z west highland white terrierami.

Teriera szkockiego posiadał między innymi prezydent Lech Kaczyński.

Pies szkocki terier

Teriery szkockie wygląd

Jest to nieduży pies o szorstkim włosie. Występuje w umaszczeniu pszenicznym, czarnym lub pręgowanym w dowolnych kolorach.

Terier szkocki pszeniczny:

Terier szkocki pszeniczny

Terier szkocki czarny:

Terier szkocki czarny

Terier szkocki waga i wzrost

Przedstawiciele rasy osiągają wagę około 10-11 kg. Wysokość w kłębie natomiast wynosi od 24 do 28 cm. Samce mogą być nieco więksi niż suczki.

Szkocki terier

Terier szkocki charakter

Jest to uparty i pewny siebie pies o silnym instynkcie myśliwskim. Z tego względu może mieć tendencję do gonienia innych zwierzaków – trzeba uważać ze spuszczaniem go ze smyczy.

To pies, który na swojego pana wybiera sobie jednego członka rodziny. Jest przyjazny, ale do obcych podchodzi z rezerwą. Nie jest to rasa polecana do domu z małymi dziećmi.

Jest dobrym obserwatorem i lubi alarmować swoich opiekunów o zbliżających się intruzach. Nie jest jednak zbyt hałaśliwy. Wymaga regularnych spacerów.

Terier szkocki

Teriery szkockie choroby

Psy tej rasy mają skłonności do osteopatii czaszkowo-żuchwowej, która dotyka je zazwyczaj, gdy są w wieku 3-8 miesięcy. Sporadycznie może wystąpić choroba scotty cramp, zespolenie wątrobowe, nowotwory, a także alergie.

Długość życia dla terierów szkockich wynosi około 12-15 lat.

Terier szkocki czarny

Terier szkocki pielęgnacja

Teriery szkockie nie linieją, ale ich szata wymaga starannej pielęgnacji. Psa tej rasy trzyma cotygodniowo szczotkować oraz trymować raz na 2-3 miesiące. Pierwsze trymowania przeprowadza się u szczeniaka w wieku około 4 miesięcy.

Teriera szkockiego kąpie się w miarę potrzeby, ale po kąpieli należy wysuszyć go suszarką. Jeśli tego nie zrobimy, jego sierść się skołtuni.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Terier szkocki biały

Terier szkocki szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Terier szkocki szczeniak

Terier szkocki hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Terier szkocki do adopcji

Zdarza się, że psy tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – być może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Terier szkocki szczeniak

Terier szkocki cena

Ile kosztuje terier szkocki? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 1500 zł do 3500 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!

Weterynarze potwierdzają, nasz produkt najlepszy w swojej kategorii!

Terier szkocki od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Rękawica do wyczesywania sierści firmy Kochamy Zwierzaki, to jedyny produkt tego typu polecany przez weterynarzy, aż 180 wypustek masująco – zbierających sierść, odpowiedni dla psa jaki dla kota, bez znaczenia jaki rodzaj sierści posiada Twój pupil. Rękawica wykonana z silkonu, 100% zdrowego dla zwierzaka.